Güncel

13 Suriyeli Hacker Yakalandı

İstanbul İl Jandarma Komutanlığı ekipleri uzun süren takipten sonra geçen hafta 13 Suriyeli hacker grubunu gözaltına aldı. Uluslararası çalışan bu şebeke yine uluslararası alanda borsa ve forex alanında faaliyet gösteren firmaları hedef alıyordu.

Örgütlü bir şekilde sistemlere müdahalede bulunan hackerlar güvenlik zaafını tespit ettikleri firmaların faaliyetlerini kilitliyor. Saniyeler içinde alım-satım yaparak yüz binlerce dolar haksız kazanç elde ediyorlar.

13 Suriyeli Hacker Yakalandı
13 Suriyeli Hacker Yakalandı

Bu 13 Suriyeli hacker grubu, sistemlerini kilitledikleri ve şifrelerini ele geçirdikleri firmalara şantaj yaparak da para elde ediyorlar. Örgüt, üye hesaplarını ise Türkiye’de ‘geçici koruma’ statüsündeki Suriyeli mülteciler adına açıyor.

Ürdün merkezli ve Londra borsasında hissesi bulunan bir firmayı hedef seçen grup, bu kez firmanın şikâyeti üzerine İstanbul İl Jandarma Komutanlığı, ekiplerinin takibine alındı. Telefonları dinlenmeye alınan örgüt üyelerinin tüm konuşmalarını Arapça yaptıkları için anlaşılamayacağını düşünüyordu.

İl Dışında da Bağlantıları Bulunuyor

Suça konu olan ve eylemlerine dair konuşmalarını açık bir şekilde yapan şahıslar, Arapça bilen jandarma personeli tarafından dinlendi ve konuşmaları çözülmüş oldu. Şebeke grubunun İstanbul dışında Gaziantep, Şanlıurfa ve Bursa‘daki bağlantıları da tespit edilince düğmeye basıldı. Örgütün başı olduğu düşünülen kişiyle birlikte toplam 13 Suriyeli hacker yakalandı.

İl Dışında da Bağlantıları Bulunuyor
İl Dışında da Bağlantıları Bulunuyor

13 Suriyeli Hacker’dan Altın ve Para Ele Geçirildi

Şüphelilerin Kapalıçarşı‘da görüşme yaptıkları bir ofisin de dâhil olduğu bütün mekânlarda arama yapıldı. Geniş aramalar sonucunda, toplam değeri 30 milyon Türk Lirası olan 1 milyon 850 bin Euro, 1 milyon 200 bin dolar ve yüklü miktarda altın ele geçirildi.

13 Suriyeli Hacker'dan Altın ve Para Ele Geçirildi
13 Suriyeli Hacker’dan Altın ve Para Ele Geçirildi

Hürriyet’in yaptığı habere göre, Kapalıçarşı‘da yapılan baskında ofiste gözaltına alınan şüpheliler, paraların kendilerine karşı delil olacağını düşündüler. Bu kadar paranın kaynağını nasıl açıklayacaklarını bilemedikleri için “Ofisi sadece görüşmeler için kullanıyoruz, paradan haberimiz yok” diyerek paraları reddettiler.

Uluslararası düzeyde bu suçlar işlendiği ve yabancı firmalar olduğu için diğer mağdurların da kimliklerine ulaşılamadı. Talep eden mağdur olmadığı için paralar doğrudan doğruya hazineye kalacak.

Daha fazla haber için Teknotomy Güncel‘i ziyaret edin.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu