Güncel

2021’de Adobe Flash Player Devre Dışı

Microsoft, Google ve diğer sektör liderleri 2017 senesinde aldığı bir karar ile bu sene içerisinde Adobe Flash Player devre dışı kalacak. Microsoft, Windows 10 ve Windows 8.1 programları için artık manuel güncelleme ile eko sisteminden Adobe Flash Player sistemini kaldırma çalışmalarını başlattı.

Adobe Flash Player‘ın Microsoft Edge ve Internet Explorer 11 için yapılan desteğin sona erdiğini ve Ocak 2021‘e kadar yeni Microsoft Edge’nin kaldırmasıyla şirketin bu senenin sonunda resmi olarak yayından kaldırması tahmin ediliyor. Windows üreticisi 2020 yılının Aralık ayından sonra Microsoft’tan Edge Legacy ve Internet Explorer 11 için geçerli olan Adobe Flash Player’ın güvenlik güncellemesini anlamayacağını ifade etti.

2021 yılının Ocak ayından itibaren ise Adobe Flash Player devre dışı bırakılacağı ve bu sene Haziran ayında yayınlanan KB4561600 güncellemesinden de eski olan tüm sürümler piyasada engelleneceğini, Microsoft Web sitelerinde yer alan Adobe Flash Player ile ilgili tüm indirilebilir kaynakların kullanılamayacağını ifade ederek cümlesini bitirdi. Şirket bahsi geçen destek süresi sona ermeden önce Adobe Flash Player‘ı kaldıran KB4577586 güncellemeyi piyasaya çıkarttı.

2021'de Adobe Flash Player Devre Dışı
2021’de Adobe Flash Player Devre Dışı

Ayrıca şirket müşterilerinin Adobe Flash Player‘ın kaldırılmasıyla ortaya çıkabilecek herhangi bir olumlu veya olumsuz etkiye karşı test etmelerine ve doğrulamalarına yardımcı olabilmek adına bahse konu bu desteğin sona ermesinden önce kaldırma güncellemesini yayınlama gereksinimi duyduklarını ifade etti. Adobe Flash Player için farklı bir güvenlik güncellemesi gelirse, bu kaldırma güncellemesini alan kullanıcıların güvenlik güncellemesi hizmetini alabilmesi mümkün olacak.

Bu sürümden sonra Microsoft alınan güncellemeyi talebe bağlı bir güncelleme olarak Windows Update aracılığıyla kullanıcılar hizmetine sunacaktır. Şirketin daha sonraki planının ise 2021 yılının yazında güncelleme yoluyla Adobe Flash Player‘ın davranışını yöneten API’ları grup ilkelerini, kullanıcı ara yüzlerini kaldırmayı amaçladığı öğrenildi. Microsoft firması 2020 yılının sonuna kadar Adobe Flash Player‘ın güvenlik güncellemelerini sunmaya devam edeceğini, ayrıca tarayıcı uyumluluğunu ve işletim sistemini korumaya devam edeceklerini de özellikle belirtti.

Microsoft Edge Legacy’den Destek Çekiliyor haberi için tıklayınız.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu