Güncel

500 Milyon Linkedln Hesabı Çalındı

Geçtiğimiz günlerde Yemek Sepetine yapılan saldırıdan sonra bu sefer 500 milyon Linkedln hesabı çalındı. Sosyal medya platformlarının iyice yaygınlaşmasıyla birlikte büyük çaplı firmalar siber saldırganların odak noktası haline geldi. Kimlik bilgilerinin çalınmasıyla kullanıcıların hesaplarına sızmaya çalışan ya da sürekli reklam yapan siber saldırganlar için bu bilgiler oldukça önem arz ediyor. Bu da bu iş için oldukça büyük ve önemli bir ticareti ortaya koymuş durumda.

500 Milyon Linkedln Hesabı Çalındı
500 Milyon Linkedln Hesabı Çalındı

Dünya çapında bugüne kadar görülmüş en büyük veri sızıntısının şu ana kadar toplamda 1.5 milyarla Yahoo’da olduğu düşünülüyor. Ardından 1 milyara yakın bir sayıyla Facebook eşlik ediyor. Bunun ardından da çeşitli büyük firmalar gelirken şimdi de 500 milyon kullanıcının verisiyle Linkedln gelmiş durumda.

500 Milyon Linkedln Hesabı Satışa Çıkarıldı

En eskisi 2012 yılında olacak şekilde Linkedln’den bugüne kadar 500 milyon tane hesap çalındı. Çalınan hesaplar şimdiyse paketler halinde meraklı olan alacaklı kişilere satılıyor. Karaborsa sitesinde ortaya çıkmış olan paketin ispatı için siber saldırgan 2 milyon veri içeren bir paketi 2 dolar olacak şekilde satışa çıkarmış durumda.

Çalınmış olan hesapların hangilerinin güncel hangilerinin eski tarihli olduğu bilinmiyor. Fakat insanların sosyal medya platformlarında genellikle aynı şifreyi kullandıkları düşünülürse her bir verinin oldukça önem arz ettiğini söylemekte fayda var. Zaten siber saldırganda x000$ şeklinde gelecek olan bütün tekliflere açık olduğunu belirtmiş durumda.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu