Güncel

Dünya Genelinde 5G Ağının Görselleştirilmesi

2025 yılına kadar dünya, Gelişmiş Asya ve Kuzey Amerika liderliğinde her biri 5G ağlarında çalışan mobil bağlantılarını görebilen 1,8 milyar 5G bağlantısına ulaşacak. Bu kapsamda birçok operatör 5G’nin benimsenmesini sağlamak için altyapı kapasitelerine dayanarak büyük miktarlarda satın alım gerçekleştiriyor. Raconteur’un sunmuş olduğu bu infografik ile 5G’nin ana akım haline gelmesine yönelik yol haritasında nerede olduğunuzu ve hangi bölgelerin bağlantıya öncülük ettiğini öğrenebiliyorsunuz.

5G Ağı
5G Ağının Görsel Dağılımı

5G Ağı Nedi?

Üç nesil kablosuz ağı geride bıraktıktan sonra şimdilerde 5G yeni bir kırılma noktası oluşturuyor. 5G ağını gerçekten kullanmaya başlamak için, basitçe geçiş yapılabilen önceki nesillerin aksine cihazların da bu ağı desteklemesi gerekiyor. Ayrıca taşıyıcıların ağ erişimini ve onu kullanan cihazların yoğunluğunu optimize edebilmesi için altyapıya da yatırım yapılması gerekiyor.

Vodafone’dan Verizon’a kadar büyük telefon operatörleri, hatta teknoloji şirketleri bu değişimi hızlandırmanın arkasında duruyor. Son olarak Microsoft da bu alana girdi.

5G ağlarının sayısının gittikçe artmasıyla 2023 yılına kadar bölgeler genelinde mobil ve geniş bant hızlarında inkâr edilemez bir artış bekleniyor. Özelikle Asya Pasifik 157 Mbps ile en yüksek geniş bant hızlarına sahip olurken, Batı Avrupa 62 Mbps ile cep telefonlarında önde olması bekleniyor.

5Ğ Ağları
5G Ağı

Daha yüksek hızlar, 5G ağlarının üretimden sağlık hizmetlerine kadar bütün endüstrilerde gerçekleşmesi beklenen dijital dönüşümlerin kilidini açma vaadini yükselten birkaç faktörden biridir.

Kaynak
Visualizing the State of 5G Networks Worldwide

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir cevap yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu