Güncel

5G Bağlantısına Sahip Dizüstü Bilgisayarın Avantajları

PC Mag’de yayınlanan bir araştırma yazısında yazar, iş için bilgisayar kullananlarının 5G bağlantısına sahip dizüstü bilgisayar olan Dell Latitude 9510’u rahatlık ve güvenlik yönünden 5G ile test etti. Yeni kurumsal dizüstü bilgisayarlara bakarken, şirketlerin hangi seçenekleri isteyebileceğini düşündüğümüzde akla gelenlerden biri mobil geniş bant veya WWAN’dır (kablosuz geniş alan ağı), diğer bir deyişle hücresel bağlantı, özellikle 5G’dir.

5G Bağlantısına Sahip Dizüstü Bilgisayar
Dell Latitude 9510, Comet Lake İşlemciye Sahip

Hücresel bir ağ seçeneği düşünmemizin nedenlerinden biri kolaylık sağlıyor olmasıdır. Wi-Fi bağlantısı genellikle sınırlı bir alanda çalışıyorken ister 4G ister 5G olsun hücresel ağ servisi genelde çok daha fazla yerde mevcuttur. Bu nedenle yolculuk ederken dahi kullanmanıza olanak tanır. Kurumsal dizüstü bilgisayarlarda LTE seçenekleri oldukça yaygın olsa da artık 5G bağlantısına sahip dizüstü bilgisayarlar piyasaya sürülmeye başlıyor.

5G Bağlantısına Sahip Dizüstü Bilgisayarlarla İnternete Bağlanmak Daha Güvenli

Ayrıca güvenlik bakımından, havaalanları, oteller ve kafeler gibi ortak kullanılan Wi-Fi ağlarında iki taraf arasındaki iletişimin gizlice iletildiği veya değiştirildiği “man-in-the-middle (ortadaki adam)” gibi saldırıların gerçekleşme ihtimali bulunuyor. Bugünün hücresel ağ bağlantılarıyla ise bunu yapmak imkânsız olmasa bile çok daha zordur. 5G bağlantısı bulunan 15 inçlik Dell Latitude 9510, Comet Lake işlemcisi, iyi pil ömrü ve gürültü önleyici mikrofonlar gibi bazı güzel yeni özelliklerle sunuluyor.

Hücresel ağ bağlantısının hızı her zaman olduğu gibi onu nerede kullandığınıza bağlı olarak değişiyor. Günümüzde birçok şeyin çevrimiçi olarak uzaktan yapıldığını ve özellikle kesintisiz video görüşmelerinin önemini düşündüğümüzde, kaliteli ağ gereksinimleri ve 5G bağlantısına sahip dizüstü bilgisayarlar işimizi görmede büyük önem arz ediyor. Dell Latitude 9510 ise, 5G bağlantısına sahip dizüstü bilgisayarlar arasında mükemmel kabul edilebilir.

5G bağlantısına sahip dizüstü bilgisayar
5G’nin Asıl Cazibesi, Daha Yüksek Hızlar Elde Etmemizi Sağlıyor Olmasıdır

Başka bir 5G dizüstü bilgisayarı olan Qualcomm işlemcili Lenovo Flex 5G, LTE’ye bağlı olarak kötü denemeyecek hızlarda çalışıyor ancak her iki durumda da, yüksek bantlı milimetre dalga boyunda 5G hizmetlerine bağlandığımız zaman çok daha yüksek hızlar bekleyebiliriz. İşte 5G’nin gerçek cazibesi, bu teknoloji ortaya çıktıkça çok daha yüksek hızlar elde etmemizi sağlıyor olmasıdır. Fakat elbette LTE bağlantısına sahip dizüstü bilgisayarlar daha ucuzdur.

Dell’in, LTE bağlantısı sunduğu daha ucuz Latitude modelleri de bulunuyor. Nerede kullandığınıza bağlı olarak o kadar hızlı olmasa da bu bile ihtiyacınızın çoğunu karşılayabilmek için yeterli olabilir. Şimdi 5G bağlantısına sahip dizüstü bilgisayar satın alırsanız ilerde muhtemelen biraz hız artışı elde edeceksiniz. Daha da önemlisi gelecekte daha iyi olması gereken bir teknolojiyi satın almış olacaksınız.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu