Güncel

5G Komplo Teorileri Ne Kadar Doğru?

5G komplo teorileri oldukça fazla fakat endişelenmeden önce yazımızı okumanızda fayda var. Bu yazıda 5G’nin neden güvenli olduğuna dair kanıtları okuyacaksınız. İnternet ortamında çeşitli platformlarda yayılan kanserden koronavirüse kadar birçok şeyin nedenine dair söylentiler, 5G komplo teorileri olarak sunuldu. Ancak asıl gerçeklerin yanında bu teoriler ufacık bir dokunuşla yıkılabilir durumdadır. Düşük bant ve orta bant 5G, onlarca yıldır kullanılan radyo frekanslarına dayanmaktadır.

Alman GSM operatörü T-Mobile’ın düşük bant 5G’si, 1952’den beri kullanımda olan hem analog hem de dijital televizyon yayınları için kullanılan (ultra yüksek frekanslı) UHF TV bantlarını kullanıyor. T-Mobile’ın orta bandı ise, 2007’den beri kullanılıyor. Merkezi ABD’de bulunan telekomünikasyon şirketi AT & T’nin de düşük bant 5G’si 1983’ten beri kullanılan hücresel frekanslarda bulunuyor.

5G Komplo Teorileri
5G Komplo Teorileri Gerçeği Yansıtmıyor

5G komplo teorileri üretenler, Wi-Fi’ye şüpheyle bakma eğiliminde olsalar da bilim, Wi-Fi’nin bize zarar verdiğine dair ikna edici bir kanıt olmadığını birçok kere söyledi. Dünya Sağlık Örgütü; düşük seviyeli elektromanyetik alanların sağlık üzerindeki etkileri konusunda; eğer varsa, insanların günlük yaşamda karşılaştıkları diğer sağlık risklerine göre çok daha küçük bir etkisinin olmasının muhtemel olduğunu söylüyor. Örneğin; sigaranın kansere neden olma ihtimalinin yanında bu etkiye hiç denebilir.

5G Komplo Teorilerinden Biri: Milimetre Dalga Boyu

Bu konunun en büyük endişelerinden biri, 5G’nin yüksek bant veya milimetre dalga boyu civarında olma eğiliminde olmasıdır. Kısa menzilli, çok sayıda küçük hücre sahası gerektirdiğinden altyapı eskisinden daha görünür hale geliyor ve bu da insanlarda endişe kaynağı oluyor. Milimetrik dalga boyunun hücrelerimizi bozacağından endişelenmenin komik yanı, çok güçlü olması değil, çok zayıf olmasıdır. Çünkü bu dalgalar yaprakları, duvarları, camları, giysileri ve hatta deriyi aşamıyor.

5G teknolojisinin zararları konusunda önemli olan güç seviyeleridir. Bluetooth ve mikrodalga fırınlar 2.4GHz’de aynı frekansta çalışır. Mikrodalga fırınının yemek pişirebilirken bluetooth kulaklığınızın pişirememesinin nedeni bluetooth kulaklığınızın binlerce kez daha zayıf olmasıdır. Milimetre dalga boyu çalışmaları, 5G ağlarının kullandığı güç seviyelerinde insan cildine iyi nüfuz etmediğini ve fark edilebilir bir etkisinin olmadığını ortaya koymuştur. Bir 5G ağının kullanıldığı yüksek güç seviyelerindeki en büyük etkisi, cihazları biraz daha sıcak hale getirmesidir.

5G Teknolojisinin Zararları
5G Teknolojisinin Zararları Güç Seviyesine Bağlıdır

Telekomünikasyon şirketi Verizon’un pazarlaması, Uluslararası İyonize Olmayan Radyasyondan Korunma Komisyonu tarafından güvenli olarak onaylanmıştır. 5G teknolojisi üzerinde birkaç yıldır çalışılıyor ve tespit edilen tek olumsuz sonuç, Federal İletişim Kurulu (FCC) tarafından izin verilen iletim seviyesinin çok üzerindeki güç seviyelerinde meydana gelen hafif bir ısınma etkisidir.

Bazı 5G komplo teorileri üreticilerinin 60 GHz ağlarına karşı özel bir ilgisi var. 5G teknolojisi dahilinde hiçbir ağ şu anda 60 GHz kullanmıyor ve yakın gelecekte de kullanmayı planlamıyor. Ancak 60 GHz ağlarının da uzun bir süre kimseye zarar vermeden kullanıldığı oldu. Eğer 60 GHz ile ilgili bir sorun olsaydı, bu uygulamalardan birinde mutlaka ortaya çıkardı fakat olmadı. 5G güvenliğiyle ilgili ayrıntılar şimdilik bu kadar. Artık 5G teknolojisinin zararları olmadığı konusunda hemfikirsek güvenle 5G telefonlarımızı kullanabiliriz.

Kaynak
Is 5G Safe?

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu