Güncel

5G Teknolojisi Hata Yapabilir

Cep telefonlarına daha hızlı hizmet sağlaması beklenen 5G teknolojisine sahip kablosuz ağlar yakın zamanda geliyor. Ancak Rutgers Üniversitesi’nin meteoroloji uzmanlarının yapmış olduğu bir çalışmaya göre, 5G kablosuz ağları hatalı hava tahminlerine yol açabiliyor.

5G Teknolojisi Hata Yapabilir
5G Teknolojisinin Getirdikleri

Üniversitenin Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Başkanı olan Narayan B. Mandayam, 5G’nin hava tahmin hatası üzerindeki etkisinin belirlenmesiyle ilgili bu çalışmanın bir ilk olduğunu ve tahminler üzerinde bir etki meydana getirdiğini öne sürüyor.

5G Teknolojisinin Hatası Neden Kaynaklanıyor?

New Brunswick Rutgers Üniversitesi’nin yaptığı çalışma hakem denetiminden geçerek eylül ayında 2020 Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Enstitüsü 5G Dünya Forumu’nda sunuldu. 5G teknolojisinin, internet iletişimi ve telekomünikasyon da devrim niteliğinde bir yenilik olması bekleniyor. Bu teknoloji ile daha kısa bağlantı süreleriyle bir şebekeye bağlanabilen cihaz sayısını artırıyor. Mühendisler Enstitüsü’ne göre ilerleyen iki-üç yıl içinde 5G teknolojisinin yaygın bir şekilde kullanılması bekleniyor.

Üniversitenin çalışmasına göre 5G frekans bantlarından çıkan sinyaller, atmosferdeki su buharı miktarını ölçen uydular üzerinde bulunan ve hava durumunu algılayan bant aralıklarına sızabiliyor. Dolayısıyla hava durumu öngörüleri ile ilgili tahminleri engelleyebiliyor. Meteoroloji uzmanları, hava durumu tahminleri için gerekli olan verilerin uydulardan karşılanmaya devam edilmesi gerektiğini düşünüyor.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu