Güncel

Appstore’daki Bir Uygulama 600 Bin Doların Çalınmasına Yol Açtı

Apple‘ın uygulama marketi Appstore özellikle uygulamaların denetimi konusundaki hassasiyeti ile birlikte en güvenli uygulama marketi olarak gözüküyor. Ancak bazı durumlarda Apple’ın bile çaresiz kalabildiği bir gerçek. Geçtiğimiz günlerde Phillippe Christodoulou adındaki kullanıcı bütün mal varlığının kaybolması sonucu Apple’a başvuruda bulundu. Christodoulou’ya göre Appstore’daki bir uygulama 600 bin Dolar’ın çalınmasına neden oldu.

Appstore'daki Bir Uygulama 600 Bin Dolar'ın Çalınmasına  Yol Açtı
Appstore’daki Bir Uygulama 600 Bin Dolar’ın Çalınmasına Yol Açtı

Christodoulou’nun açıklamalarına göre Appstore’daki sahte bir uygulama bütün kripto paraların çalınmasına neden oldu. Söz konusu uygulama popüler coin cüzdanı Trezor’la aynı ismi taşıyordu. Yani orijinal Trezor uygulamasının kopyasıydı. Sahte uygulamaya para aktaran Christodoulou  17.1 Bitcoin’ninden oldu. Bu şu an ki kurla yaklaşık 600 bin dolar ediyor.

Uygulama Ocak Ayından Beri İnsanları Kandırmaya Devam Ediyordu

Trezor adını kullanan sahte uygulama Ocak ayından beri Appstoreda bulunuyor. Bu uygulamadan oluşturduğu sanal cüzdanına kripto paralarını atan Christodoulou cüzdana aktığında korkunç bir sürpriz ile karşılaştı. Bütün birikimi yoktu. Christodoulou uygulamayı indirirken hiç şüphe duymadığını aktarıyor .Bunun nedeni uygulamanın 5 yıldız puanına sahip olması.

Yaşadığı olay sonrası sinirlenen Christodoulou daha önce Apple ürünlerini zevkle kullandığını ama bu son olaydan sonra Apple’a olan güvenini kaybettiğini belirterek “Apple bundan paçayı sıyırmayı hak etmiyor.” ifadelerini kullandı. Apple tarafında konu hakkında bir açıklama gemedi.

Bu ve buna benzer tehlikelerden haberdar olmak için Teknotomy güncel adresini takipte kalın.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu