Güncel

AB Whatsapp’a Ceza Kesmeye Hazırlanıyor

Facebook ve ona bağlı tüm şirketlerin, veri gizliliği ve verilerin paylaşımı konusundaki yaşanan problemler yüzünden ödemek zorunda bırakıldığı cezaların sonu gelmeyecek gibi görünüyor. Zira AB Whatsapp’a ceza kesmek için hazırlıklara başladı. Ceza için konuşulan rakam ise 50 milyon Euro.

Whatsapp’ın Avrupa merkezinin bulunduğu İrlanda’da ülkenin veri koruma kurumu Whatsapp’a ve Facebook’un veri kullanımına yönelik soruşturma başlattı. Soruşturmanın başlama nedeni ise Whatsapp’ın veri kullanımı konusunda yaptığı hatalar ve AB’yi şeffaf bir şekilde bilgilendirmemesi. Whatsapp’ın bu hareketi AB ülkelerinde 2018 yılında yürürlüğe giren  Genel Veri Koruma Yönetmeliği’ne (GDPR) aykırı durumlar teşkil ediyor.

AB Whatsapp'a Ceza Kesmeye Hazırlanıyor
AB Whatsapp’a Ceza Kesmeye Hazırlanıyor

Ceza Kesinleşmedi Fakat Facebook’un 77,5 Milyon Euro Ayırdığı Söyleniyor

İrlanda veri koruma kurumu AB üyesi ülkelerdeki yetkili kurumlar ile cezanın boyutu konusunda görüşme yapmaya devam ediyor. Yapılan görüşmelerden sızdırılan bilgilere göre Whatsapp’a 30 milyon ile 50 milyon euro arası ceza kesilmesi planlanıyor.

Bu cezaya ek olarak Whatsapp’a kişisel verileri kullanış biçimini değiştirmesi konusunda uyarı yapılacağı söyleniyor. Facebook cephesinde ise gelecek cezaya karşı 77,5 milyon Euro’nun hazırda bekletildiği söyleniyor.

Cezanın verileceği tarih henüz tam olarak netleşmese de AB ile sorunların bu ceza ile sınırlı kalmayacağı düşünülüyor.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu