Güncel

Eski F-16’lar İnsansız Hava Aracına Çevriliyor

2010 yılından bu yana, ABD Hava Kuvvetleri ve Boeing’in QF-16 programı ile eski F-16 savaş uçakları önceden belirlenmiş rotalarda uçabilen insansız hava araçlarına çevriyor. Pilota ihtiyaç duymadan çalışan QF-16’lar, pilotu bulunan uçakların dikkatini dağıtmak için sahte sürüşler için kullanılacak.

İlerleyen zamanlarda bu şekilde kendi kendine uçan savaş uçakları hava savaşlarına farklı bir yön verebilir. Ayrıca Hava Kuvvetlerinin 2023 yılında faaliyete geçebilecek bir programı olan Skyborg ile insansız Valkyrie uçaklarının, insanlı bir F-35 jetiyle iletişim kurarak birlikte çalışabilmelerini sağlayacak AI sistemleri geliştiriliyor.

F-16 uçağı pilotsuz bilgisayar sistemi
Pilotsuz Bilgisayar Sistemi

F-16 Pilota Yardımcı Olan İlk Yerleşik Bilgisayara Sahipti

1970’lerde hizmet vermeye başlayan F-16, pilota yardımcı olacak yerleşik bilgisayara sahip ilk uçaklardan biriydi. West of England Üniversitesi’nde doçent olan Steve Wright’a göre savaş uçakları çok hassas ve güçlü olduğu için bir tür bilgisayar yardımı olmadan uçmaları imkânsız. Aynı zamanda Wright, pilotların uçaklara rehberlik ettiğini söylüyor. Ayrıca gelişen teknolojiyle birlikte yapay zekâ sistemlerinin gerçek pilotları geride bırakmasının kaçınılmaz olduğunu düşünüyor.

Yapay zeka ile donatılmış bir savaş uçağı, içerisinde insan bulunan bir uçağa göre imkansız olan manevralar yapabilir. Dolayısıyla içerisinde insan olmayan bir uçak yapmak çok daha ucuza mal olur. Çünkü bir pilotu güvende tutmak için gerekli olan güvenlik sistemleri inşa edilmek zorunda değil. İnsan müdahalesi olmadan ateş edebilen silahlarla donatılmış olacak olan insansız hava araçlarının ne kadar etik olduğu da çözülmesi gereken bir sorun olarak karşımızda duruyor.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu