Güncel

Tarayıcıları Etkileyen Adrozek Zararlı Yazılımı Keşfedildi

Dünyanın en popüler internet tarayıcıları olan Google Chrome, Mozilla Firefox ve Microsoft Edge de dâhil olmak üzere birçok tarayıcı, zararlı bir yazılım tarafından hedef haline gelmiş durumda.

Birden fazla tarayıcıyı etkileyecek olan zararlı yazılım saldırıları, arama sonuçlarına reklam yerleştirmek ve zararlı eklentileri eklemek üzerine tasarlanmış. Bu zararlı olan yazılım, Adrozek zararlı yazılım olarak isimlendiriliyor.

Tarayıcıları Etkileyen Adrozek Zararlı Yazılımı Keşfedildi
Tarayıcıları Etkileyen Adrozek Zararlı Yazılımı Keşfedildi

Adrozek Zararlı Yazılım Nedir?

Microsoft, yayınladığı bir yazısında 2020 Mayıs ile 2020 Eylül arasında dünya genelinde binlerce Adrozek zararlı yazılımı ile karşılaşıldığını söyledi. Yayınlanan raporlara göre, her birinin ortalama 17 bin 300 URL‘ye ev sahipliği yapan 159 alan adının tespiti ifade edildi. Ayrıca ortalama 15 bin 300‘den fazla Polimorfik zararlı yazılımın da barındırıldığı ifade edildi.

Söz konusu olan zararlı yazılım, tüm hepsinin zararlı tarayıcı eklentileri ekleyerek gerçekleştirdi. Bu eklentiler, her bir sayfaya reklam yerleştirebilmek için tarayıcının ayarlarında değişiklikler yaptı. Bu sayede arama sonuçlarında ortaya çıkan reklamlar, yasal olan diğer reklamların üstünde görüntülenmeye başlandı. Anlayacağınız bu zararlı yazılım, tarayıcının güvenlik kontrollerini ele geçirerek devre dışı bıraktı.

Adrozek zararlı yazılım
Adrozek zararlı yazılım

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Microsoft araştırmacısı, “Ayrı tarayıcılarda ayrı eklentileri hedeflemesine karşın bu eklentilere benzer zararlı komutları ekliyor” ifadelerini kullandı. Tarayıcı düzenleyicilerinin, tıpkı tarayıcıların yaptığı gibi doğrulamaları hesaplayıp ve buna göre güvenlik tercihlerini güncelleme yaptıklarını söyledi. Microsoft araştırmacısı, Adrozek‘in bir adım daha ileriye gittiğini ve doğruluk kontrolünü başlatan işlevi de kapattığını dile getirdi.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu