Güncel

Akbank Hacklendi ve Kullanıcıların Bilgileri Satışta

Son zamanlarda Türkiye gündemi sürekli değişiyor. Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın’ın teslim olmasından sonra Akbank’ın yaşadığı problem bu gündem de öne çıkan olaylar oldu. Banka 6 Temmuz tarihinde hem bankayı hem de müşterilerini şaşırtan bir olay yaşandı. Banka internet bankacılığı olarak sunduğu hizmet kesintiye uğradı. Banka 43 saat boyunca bu hizmeti veremedi. Bu yaşananlardan sonra insanlar bankanın hackelendiğini düşündü. İnsanlar düşündükleri şey gerçekleşti. Banka anonim bir korsan tarafından hacklendi.

Bankanın hacklenmesinin ardından milyonlarca teori ortaya atıldı. Bankanın müşterilerinin bilgilerini anonim korsana kaptırdığı iddiası teoriler arasında en dikkat çekeni oldu. İnsanların bu düşünceye kapılma sebebi Raidforums DarkWeb platformu oldu. Bildiğiniz üzere 2018 yılında BTCTurk’de bu tür bir olay yaşadı ve bu platformda kullanıcı bilgileri anonim bir hacker tarafından satışa sunuldu. Akbank’ın hacklenmesinden sonra gene bu platformda anonim bir hacker bu bankanın müşterilerine ait olduğunu söylediği kişisel veriler yer alıyor.

Akbank Hacklendi ve Kullanıcıların Bilgileri Satışta
Akbank Hacklendi ve Kullanıcıların Bilgileri Satışta

Akbank Hacklendi ve Kullanıcı Bilgileri 5 Bin Dolara Satılıyor

Raidforums platformuna 20 milyon Akbank müşterisinin bilgisini yüklediğini söyleyen hacker bu bilgilerin tamamını satıyor. Hacker tüm bu bilgiler için 5 bin Dolar istiyor. Hackerın örnek olarak paylaştığı dosyaya baktığınız zaman bir gariplik olduğunu anında görebiliyorsunuz. Kişisel verilerin yer aldığı dosyada mail kısmında tüm kullanıcıların mailleri isimsoyisim@xxxc com şeklinde yer alıyor. Maillerin bu şekilde yer alması hackerın paylaştığı dosyanın sahte olma ihtimali ortaya çıktı.

Akbank Hacklendi ve Kullanıcı Bilgileri 5 Bin Dolara Satılıyor
Akbank Hacklendi ve Kullanıcı Bilgileri 5 Bin Dolara Satılıyor


Ekşi sözlük ve Twitter’da insanlar bu dosyanın sahte olduğunu ve bilgileri T-SQL programı ile kolay bir şekilde yapılabileceğini iddia etti. SQL programında milyonlarca isim üretebiliyor ve bunlara bağlı olarak telefon numaraları ve açık adresler oluşturabiliyorsunuz.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu