Güncel

Akıllı Kıyafetler ile Telefonunuzu Şarj Edebileceksiniz

Almanya’da bulunan Bath Üniversitesi, Max Planck Enstitüsü Polimer Araştırma Bölümü ve Portekiz’de bulunan Coimbra Üniversitesi’nin ortak olarak yürüttüğü araştırmalar sonucunda basit vücut hareketleriyle elektrik üretebilecek naylon lif üretmenin yolu bulundu. Yapılan bu keşif, çözeltiye işlenmiş piezoelektrik naylonlar üzerinde yapılan çığır açıcı çalışmalara dayanıyor. Bu gelişmeyle sağlık durumunuzu ufak algılayıcılarla izleyebileceğiniz ve cihazlarınızı harici güç kaynağı olmadan şarj edebileceğiniz akıllı kıyafetlere kapı aralanıyor.

Akıllı Kıyafetler
Piezoelektrik ile Akıllı Kıyafetler

Akıllı Kıyafetler Neyden Üretilecek?

Piezoelektrik, mekanik enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesiyle oluşuyor. Basit olarak anlatılırsa, piezoelektrik bir malzemeye hafifçe vurulduğunda veya maddenin biçimi bozulduğu zaman bir elektrik yükü oluşuyor. Bir devre eklendiğindeyse bu yük başka bir yere aktarılabiliyor, bir kondansatörde depolanabiliyor ve daha sonrasında kullanılabiliyor.

Tişört gibi piezoelektrik kıyafet giyildiğinde kolları sallamak gibi basit bir hareket ile tişörtte bulunan liflerde elektrik üretecek kadar bozulma meydana geliyor. Tekstil endüstrisinin büyük bir bölümü naylon elyaflara dayandığı için piezoelektirk naylon elyafların tanıtımı birçok alanda olduğu gibi taşınabilir enerji üretimindeki uygulamak için elektronik tekstillerin gerçekleştirilmesine doğru büyük bir adım olarak değerlendiriliyor.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu