GüncelGirişim Yatırım

Lider Akıllı Telefon Üreticisi Belli Oldu

Counterpoint Technology Market Research tarafından her yıl yayımlanan ve hatta aynı yılın periyotlarında akıllı telefon üreticileri arasında rekabeti gösteren, bu markaların pazardaki paylarını ve pazardaki değişikliklerini ortaya koyan raporlar yayımlanıyor. Bu yazımızda son iki periyottaki farklılıklar ve lider üreticinin kim olduğu hakkındaki bilgileri derledik.

Counterpoint Technology Market Research Ağustos ayını kapsayan üçüncü periyot raporunu yayınladı. Rapora göre periyodun lider akıllı telefon üreticisi Samsung oldu. Samsung, rapora göre % 22 oranıyla birinci oldu.

Akıllı Telefon Üretici Lideri Belli Oldu
Akıllı Telefon Üretici Lideri Belli Oldu

Üretici firmalarının pazar paylarının yer aldığı raporda yalnızca, Nisan 2020 Ağustos 2020 tarihlerine ait markaların satış rakamları dikkat edilerek hazırlanıyor. Raporda Pazar payını artıran markalar ya da pazar payı azalan markalarda yer alıyor.

ÇİN ve ABD Arasındaki Ticaret Savaşından Etkilenen Akıllı Telefon Üreticisi Markaları?

Covid- 19 süreci başlamadan önce bu iki ülke arasında bir nevi ticaret savaşı başlamıştı. ABD Hükümeti Huawei telefonun ülkesinde satışlarına ek vergi koydu. Çin Hükümeti de misilleme olarak ABD mallarına kendi ülkesinde ek vergi koymaya başladı.

Counterpoint Technology Market Research raporuna göre Huawei akıllı telefon pazarındaki payı düşüşe geçiyor. Nisan 2020 tarihinde %21 olan payı Ağustos 2020 tarihinde %5 düşüş yaşayarak Samsung’ un arkasında %16 oranıyla ikinci oldu. Nisan ayındaki raporda lider olan Huawei, yaptırımlardan dolayı liderliği kaybederken durum Güney Kore merkezli Samsung’un işine yaradı ve pazardaki payı Nisan 2020 tarihindeki rapora göre % 2 oranında artırdı.

Analistlere göre bu yaptırımlar Huawei markasının pazardaki payını daha da azaltacağını ve hatta sıralamada yedinci sıraya düşmesi bekleniyor.

Counterpoint Technology Market Research Raporu Ağustos Ayının Sonuçları
Counterpoint Technology Market Research Raporu Ağustos Ayının Sonuçları

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu