Güncel

Akıllı Telefonlar Daha Akıllı Hale Geliyor

Apple, yeni iPhone’ları piyasaya sürdüğünde, dünyanın yeni bir çip türü ile güçlendirilen ilk cep telefonları da ortaya çıkmış olacak. Büyük bir olasılıkla yeni akıllı telefonlar 4K video düzenleme, yüksek çözünürlüklü fotoğrafları geliştirme ve grafik olarak yoğun video oyunlarını öncekinden daha az pil gücü kullanarak daha sorunsuz oynatmalarına izin verecek.

Akıllı Telefonlar Daha Akıllı
Akıllı Telefonlar Daha Akıllı Hale Geliyor

Yeni iPhone’ların “beş nanometre işlemi” çipin transistörlerinin küçültüldüğü gerçeğine işaret ediyor. Bu da etki olarak daha fazla beyin gücü anlamına geliyor. Dört yıl öncesine kadar bu sektörün içerisinde bulunan pek çok bilirkişi, bu ilerlemenin bu kadar erken sağlanabileceğini düşünmüyordu.

5nm Tam Olarak Neyi İfade Ediyor?

Nanometre, metrenin milyarda biridir. Kaba bir tabir ile bir insan saçının her saniye uzama hızı da diyebiliriz. Transistörler “kapı” olarak bilinen bir parçanın genişliği cinsinden ölçülürdü. Ancak yaklaşık olarak on yıl önce, tasarlanma şekillerinde meydana gelen bir değişiklik, nanometre referansının tek bir geometriye bağlanmasının durmasına neden oldu.

Bugün 5nm referansı bir pazarlama teriminden biraz daha fazlasıdır ve aynı tanımı kullanan iki dökümhane farklı performansa sahip transistörler sunabilir. Bununla birlikte, Apple’ın yeni transistörlerinin ne kadar küçük olduğunu hayal etmenize yardımcı olmak için her milimetrekare üzerine yerleştirilmiş şekilde yaklaşık 171 milyon tane vardır diyebiliriz.

Daha Akıllı Telefonlar Geliyor

Akıllı cihazları daha akıllı hale getirmek için 5nm’ye geçmek önemli bir detay. Akıllı telefonların, internet bağlantısına ihtiyaç duymadan sesli notları yazıya dökebildiğini ve fotoğraflardaki insanları tanıyabildiğini gördük. Artık daha karmaşık “yapay zeka” işleri mümkün hale geliyor ve potansiyel olarak akıllı telefonların çevrelerindeki dünyayı daha iyi anlamalarına yardımcı oluyor.

Daha küçük transistörlere geçmek demek cihazın daha az güç kullanımı ile daha hızlı çalıştırılabilmesi anlamına da geliyor. Apple, A14 çipinin makine öğrenimi görevlerini A13’ten on kat daha hızlı yapacağını iddia etti. Diğer akıllı telefon markalarını da 5nm’ye geçtikten sonra benzer iddialarda bulunacak. Apple’ın iPhone 12 serisi için yayınlamış olduğu tanıtım videosu ile ilgili bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak
Apple iPhone 12: The chip advance set to make smartphones smarter

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu