Güncel

Google Akıllı Yazma Özelliği Artık Yorumlarda

Google’ın kullanışlı Akıllı Yazma özelliği ile Google Dokümanlar artık normal yazmanın yanı sıra yorum yaparken otomatik düzeltme özelliğine sahip bulunuyor. Google Dokümanlar, her şeyden önce pratiklikten çıkan bir üründür. Kullanıcılar hayatlarının çoğunu çevrimiçine kaydırdıkça ve Microsoft Office gibi ürünler pahalı hale geldikçe, kullanıcıların önemli belgeleri yazmak yerine çevrimiçi alternatifler aramaları mantıklı hale geliyor.

Google Akılla Yazma Özelliği Gelişiyor
Google Akılla Yazma Özelliği Gelişiyor

Dokümanlar, kullanıcılarına dokümanları için kolay erişim ve e-posta gönderme için Drive’a kaydeden tam donanımlı ve erişilebilir bir arayüz sağlamakla beraber aynı zamanda ücretsizdir. Word’ün çevrimdışı kullanılabilirliği acil durumlarda kesinlikle daha yararlı olsa da Dokümanlar kendi başına da ayakta durabiliyor.

Akıllı Yazma Özelliği Ne Zaman Başladı?

Bununla birlikte, Google’ın hizmetlerinin böylesine pratik bir uzantısı, otomatik düzeltme olmadan eksik kalıyordu. 2019’da Dokümanlar’a tanıtılan Akıllı Yazma özelliği, otomatik düzeltme konusunda makine öğrenimine dayanıyor. Akıllı yazma 2018’de başladı ve kullanıcılara yazdıklarında önerilerde bulunmak için Gmail üzerinde çalıştı. Yazım hataları gibi öneriler, Android ve iOS’ta olduğu gibi otomatik olarak gerçekleşmek yerine Tab tuşuna basılarak uygulanabiliyor.

Makine öğrenimi yönü, yazılımın kullanıcı tabanından gelen girdilerle öğrendiği anlamına geliyor. İnsanlar alışılmadık yeni terimler yazmaya devam ettikçe veya yapay zekadan gelen önerileri kabul ettikçe, yapay zeka bu kararları entegre etmeye devam ediyor ve kendini, mobil otomatik düzeltme gibi daha büyük ölçekte el değmemiş bir otomatik düzeltme teknolojisi örneğine dönüştürüyor.

Google Akıllı Yazma Artık Yorumlarda
Google Akıllı Yazma Artık Yorumlarda

Otomatik düzeltmeli yapay zeka, bir süredir Dokümanlar’da mevcut olsa da, yorumlar özelliğine yeni eklendi. Bu son entegrasyon, insanların kısa, tutarlı mesajları çok daha akıcı bir şekilde yazabileceği anlamına geliyor. Kısa doğaları nedeniyle yorumlar zaten aceleye getirilmiş bir süreçtir. Böyle bir telaş doğal olarak dilbilgisi eksikliklerine ve yazım hatalarına da yol açıyor. Artık otomatik düzeltmenin varlığı, kullanıcıların işlerine odaklanabilecekleri ve Akıllı Yazma’nın işi almasına izin verdikleri için artık tutarlılık konusunda endişelenmelerine gerek olmadığı anlamına geliyor.

Yeni otomatik düzeltme özellikleri artık Google Dokümanlar’da otomatik olarak kullanılabiliyor. Bir kullanıcı yazmaya başlar başlamaz düzenlemeler önermeye başlanıyor. Ayrıca dikkati dağılan kullanıcılar için Akıllı yazma özelliği, Araçlar’a girilerek kolayca devre dışı bırakılabiliyor. Ayrıca Google’ın karşı karşıya kaldığı gizlilik hatasıyla ilgili detaylı bilgiye de buradan ulaşabilirsiniz.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu