Güncel

Alibaba 116 Milyar Dolar Değer Kaybetti

Dünya çapında faaliyet gösteren e-ticaret platformlarından biri olan Alibaba’nın hisselerinde, Beijing’in şirketini cezalandırdığına dair yayınalan haberlerden dolayı düşüş yaşandı. Bu sert düşüşü engellemek için yapılan 10 milyar dolarlık hisse geri alım programı da çare olmadı. Şirketin piyasa değerinde yaşanan art arda kayıplarla Perşembe gününden bu yana Alibaba 116 milyar dolar değer kaybetti. Perşembe günü hisseler yüzde 15 düştü ve ardından yüzde 9 düşüş yaşayarak, Temmuz ayından bu yana en düşük seviyeye inmiş oldu.

Alibaba 116 Milyar Dolar Değer Kaybetti
Alibaba 116 Milyar Dolar Değer Kaybetti

Milyarder Jack Ma’nın kurmuş olduğu Alibaba ve ona bağlı finans firmaları aleyhine Çinli düzenleyici kurumlar, geçen hafta her birine soruşturma ve inceleme başlattığı ifade edildi. Çin rekabet kurumu ise 24 Aralık’ta Alibaba hakkında rekabet soruşturması başlattı. Ayrıca Alibaba’nın finansal hizmetler iştiraki Ant Group’un da görüşmeye çağrıldığını söyledi.

Çin Merkez Bankası ise hafta sonunda, Çin’de 730 milyon kullanıcısı bulunan Ant Group’tan kredi verme ve diğer tüketici finansman faaliyetlerinin tekrar yapılandırma talebini iletti. Düzenleyici kurumlardan bu hafta içinde gelen iki açıklama yatırımcıları endişelendirdi.

Alibaba 116 Milyar Dolar Değer Kaybetti
Alibaba 116 Milyar Dolar Değer Kaybetti

Beijing Yunyi Asset’in baş mevduat sorumlusu olan Zhang Zihua, “Alibaba’ya yönelik rekabet soruşturmasında henüz cezalar belli olmadı ve bu da yatırımcıları endişelendiriyor” dedi. Ayrıca soruşturmanın sonucunun şirket değerlerini “büyük ölçüde değiştirebileceğini” sözlerine eklemede bulundu.

Daha fazla güncel haberlerimiz için tıklayın.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu