Girişim Yatırım

Alibaba Fiziksel Operasyona Geçiyor

E-ticaret devi Alibaba, perakendecilik anlışıyını fiziksel operasyona taşıyor. Alibaba hipermarket işletmesi olan Sun Art’ın hâkim hisselerini 3,6 milyar dolar karşılığında satın aldı. Böylece Alibaba, Sun Art’ın yaklaşık 500 marketinin kontrolünü sağlamış olacak.

Alibaba Başkanı ve aynı zamanda CEO’su olan Daniel Zhang, yapmış olduğu açıklamada; COVID-19 salgının tüketici alışkanlıklarının değişerek dijitalleşmenin hızlanmasına dikkat çekti. Ayrıca Sun Art’a yapmış oldukları yatırım ile yeni perakende vizyonlarının güçleneceğini ve tamamen birbirine entegre olmuş bir deneyimle hizmetlerine devam edeceklerini söyledi. Zhang yapmış olduğu bu açıklama ile Hong Kong Borsası’nda işlem görmekte olan Sun Art’ın hisseleri %27 değer kazandı.

Fiziksel Operasyon
Perakandecilik Anlayışı Fiziksel Operasyona Taşınıyor

Fiziksel Operasyon Rekabeti

Dört yıl önce Amazon, Whole Foods’a 13 milyar doların üzerinde yatırım yaparak fiziksel perakendecilikteki rolünü artırmıştı. Böylelikle Alibaba’da Sun Art’a yatırım yaparak küresel rakibi Amazon’dan geri kalmamış oldu. Ayrıca Alibaba daha önce Amazon’un kasiyersiz Go marketlerinin benzeri olan Freshippo’yu hayata geçirerek sayılarını iki yüzün üzerine taşımıştı. Çin merkezli bir diğer online alışveriş firması olan JD.com da 7Fresh ismi ile benzer bir perakende ağı kurmuştu.

E-ticaret firmalarının bu hamleleri üzerine yorum yapan uzmanlar, online alışverişten offline’a geçişin elektronik ticaret büyüme hızının düşmesine bağlıyor. Amazon’un gerçekleştirdiği, 2020 yılının Prime Day etkinliği de beklentinin altında kalmıştı.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu