Güncel

Alışveriş Merkezleri E-Ticaret Sitesi Olacak

Alışveriş merkezleri e-ticaret sitesi açarak kendi bölgelerinde bulunan tüketicilere satış yapacak. Pandemiden kaynaklı kısıtlamaların tekrar başlamasından dolayı avm’lerin bu şekilde gelir kaybının önüne geçileceği düşünülüyor. Ayrıca yeni oluşacak istihdam olanağı ile işsiz kalan birçok kişiye yeni iş kapısı açılması bekleniyor.

Alışveriş Merkezleri E-Ticaret Sitesine Nasıl Dönüşecek?

Alışveriş Merkezleri E-Ticaret Sitesine Dönüşecek
Alışveriş Merkezleri E-Ticaret Sitesine Dönüşecek

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Altaş, sanal AVM projesini en kısa sürede hayata geçirmek için bir yazılım üzerinde çalıştıklarını söyledi. Tüketiciler kendilerine en yakın AVM’nin sitesine girerek istediği mağazadan online bir şekilde alışveriş yapabilecek. Satılan ürünler, AVM’nin kendi kurduğu ekip veya anlaşılan kuryeler ile müşterilere teslim edilecek. Ayrıca müşteriler isterse aldıkları ürünü deneyip daha sonrasında almak istemedikleri ürünleri kuryeye teslim edebilecek.

2020 yılında pandemiden kaynaklı olarak AVM’lerin yıllık gelirinde yüzde 40’lık bir daralma yaşandığını, 2021 yılında aynı seviyede olmasa da kaybın devam edeceğinin öngörüldüğünü ifade eden Altaş, AVM’lerin kendi alışveriş sitelerinden alışveriş yapılmasıyla kaybın azaltılmasını hedeflediklerini belirtti.

Hüseyin Altaş bu proje ile ek istihdam yaratılacağını da söyledi. Her AVM’nin kendi kurye ekibini kurmasıyla tek vardiya için 3 bin, çift vardiya da ise 6 bin ek istihdam yaratılmış olacağını ifade etti. Ayrıca Altaş, markaların kendi sitelerinden yapılan alışverişlerde sadece marka kazanırken, alışveriş merkezleri e-ticaret sitesine dönüşünce hem markanın franchise’ının hem AVM’nin hem de markanın kazanacağını söyledi.

Daha fazla güncel haber okumak için buraya tıklayınız.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu