Güncel

Alphabet 2021 Yılının İlk Çeyreğindeki Gelirini Açıkladı

Google ve Google’a ait diğer şirketleri tek çatı altında toplamak amacıyla kurulan Alphabet, Salı günü 2021 yılının ilk çeyreğinde elde ettiği kârın 55,3 milyar dolar olduğunu açıkladı. Bu rakamlar Ocak ayından Mart ayına kadar değişiyor ve veriler bazı sektörlerde normale dönüşün arttığını ifade ediyor.

alphabet google
Alphabet’in 2021 Yılının İlk Çeyreğindeki Kârı 55,3 Milyar Dolar

Alphabet’in 2020 yılının ilk çeyreğinde 41,2 milyar dolar olan geliri bu çeyrekte 16,4 milyar dolarlık işletme geliri ve 17,9 milyar dolarlık net gelir ile yüzde 34 arttı. Karşılaştırma için şirket, geçen çeyrekte tatillerde 56,9 milyar dolar gelir ve 15,2 milyar dolar net gelir bildirdi. Hisse senedi ise, bazı tahminleri neredeyse 4 milyar dolar geçmesinin ardından mesai sonrası işlemlerde yüzde 4,67 civarına yükseldi.

Alphabet’in 2021 Kazançlarında Genel Olarak Artış Var

Google ve Alphabet CEO’su Sundar Pichai şu açıklamayı yaptı: “Geçtiğimiz sene, insanlar bilgi sahibi olmak, iletişim kurmak ve eğlenmek için Google’a ve diğer birçok çevrimiçi hizmete yöneldi. Biz ise, dünyadaki tüm insanlara yardımcı olabilmek adına güvenilir hizmetler sunmaya odaklandık. Bulut hizmetlerimiz, büyük ve küçük işletmelerin dijital dönüşümlerini hızlandırmalarına yardımcı oluyor.” CEO Ruth Porat da Google Cloud’da süregelen ivmeden memnun olduklarını dile getirdi.

Geçen sene 4.03 milyar dolar olan YouTube reklam geliri 2021 yılının ilk çeyreğinde 6 milyar dolar, önceki sene2.78 milyar dolar olan Cloud geliri ise 4.05 milyar dolar olarak bildirildi. Other Bets bu sene de para kaybetmeye devam ederken; “Google‘ın diğer gelirleri” geçen yılın aynı çeyreğindeki 4,4 milyar dolara kıyasla bu yıl 6,5 ​​milyar dolar olarak açıklandı.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu