Teknotomy Dosya

Alternatif Sosyal Medya Uygulamaları

Büyük teknoloji firmalarının sunmuş olduğu sosyal medya platformlarından sıkıldıysanız alternatif sosyal medya uygulamaları arayışına girebilirsiniz. Hiç kimsenin sizi tanımadığı ya da gerçek arkadaşlarınızın online ortamda karşınıza çıkmasını istemediğiniz bir dönemdeyseniz de bu arayışta olabilirsiniz. Böyle bir arayış içine girdiyseniz, size yardımcı olmak için keşfedebileceğiniz alternatif sosyal medya uygulamalarını listeledik. İşte 7 alternatif sosyal medya uygulaması:

1- BitChute

Alternatif sosyal medya sitelerinden biri olan BitChute, içerik üreticileri ilk sıraya koymayı ve onlara fikirlerini özgürce geliştirmek, ifade etmek için kullanabilecekleri bir hizmet sunmayı hedefliyor. Ayrıca bu platformu YouTube’a benzetebilirsiniz. Çünkü BitChute, video tabanlı bir platformdur. Ancak YouTube ile aralarında önemli bir fark bulunuyor. BitChute’de filtreler olmadan istediğiniz her şeyi söyleyebilirsiniz. Yani bu platformda tamamen özgürsünüz. Bu açıdan oldukça eleştirilen platformda;

 • Şiddete teşvik
 • Aşırı şiddet
 • Hayvanlara şiddet
 • Çocuk istismarı veya çocukları tehlikeye atma
 • Taciz
 • Zararlı faaliyetler
 • Nefrete teşvik
 • Cinsellik
 • Terörizm

yukarıda maddelenen içerikleri paylaşmak yasak. BitChute bu faaliyetlerde bulunan hiçbir kişi, kuruluş veya diğer tüzel kişilerin platformda bulunmasına izin vermeyeceğini açıkça belirtiyor.

Sosyal Medya Uygulamaları
Sosyal Medya Sitelerinden BitChute

2- Ello

Başlangıçta Facebook’a benzeyen sosyal medya uygulamalarından biri olan Ello’nun Facebook’tan ayrılan oldukça güzel bir yönü var. Kullanıcıların güvenliğine ve gizliliğine yönelik herhangi bir tehdit olmayan platformda “beğen” düğmesi de bulunmuyor. Ayrıca Ello’da sürekli görmekten sıkıldığınız reklamlar da yok.

Alternatif Sosyal Medya Siteleri
Alternatif Sosyal Medya Sitelerinden Ello

Ello, kendisini küresel bir sanatçı topluluğunu birbirine bağlayan ve destekleyen bir yayıncılık ve işbirliği platformu olan The Creators Network’ü şeklinde tanımlıyor. Katılması oldukça kolay olan bu platforma adınız ve e-posta adresinizle kaydolabiliyorsunuz. Platformda daha çok sanat, moda, fotoğrafçılık ve web kültürü ile ilgilenen içerik oluşturucular yer aldığından dolayı artık Pinterest benzeri bir sosyal medya sitesi olduğu söylenebilir.

3- Nextdoor

Bu sosyal medya sitesi “Ben online ortamda tanımadıklarımla arkadaş olmam.” diyen kullanıcılar için biçilmiş bir kaftan durumundadır. Çünkü bu sosyal ağda komşularınızla bağlantı kuruyorsunuz. Kullanıcılar platforma adreslerini doğrulayarak kayıt yapıyor ve mahallelerinde bulunan insanlarla tanışıp, sohbet edebiliyor.

Sosyal Medya Uygulamaları
Sosyal Medya Uygulamalarından Nextdoor

Toplulukların yeni gelenleri selamlamak, tavsiyelerde bulunmak ve en son yerel haberleri okumak için bir araya geldiği yerdir. Komşuların yerel işletmeleri desteklediği ve kamu kurumlarından güncellemeler aldığı yerler. Komşuların alet ödünç aldığı veya kanepe sattığı yer. Yakındaki her şeyden en iyi şekilde yararlanmanın yolu. Hoşgeldin komşu.

Nextdoor

4- EyeEm

EyeEm alternatif bir sosyal medya sitesi olmasının yanı sıra telifsiz bir fotoğraf sitesidir. Dolayısıyla hizmetlerini tanıtmak ve pazarlamak isteyen fotoğrafçılar için harika bir yerdir. Ancak profesyonel bir fotoğrafçı değilseniz üzülmenize gerek yok. Bu platformda arkadaşlarınızla etkinlikler oluşturabilir, içerik oluşturucularla ağ kurabilir veya markanız için poz verebilirsiniz.

Alternatif Sosyal Medya Siteleri
Alternatif Sosyal Medya Siteleri

Dört kurucu ortaktan oluşan EyeEm, 2010 yılında Berlin metro istasyonunda ilk mobil fotoğraf sergilerinden birine ev sahipliği yapmak için bir araya geldiğini söylüyor. Gerçek bir fotoğraf sevgisiyle kök salmış bir yeraltı sanatı hareketi olarak başladığını ifade eden EyeEm, şimdi dünyanın en ilgili çevrimiçi fotoğrafçılık topluluğu ve pazarı haline geldiğini belirtiyor.

5- Minds

Facebook benzeri sitelerden biri olan Minds ile sosyal medya işçiliğine dur diyebilirsiniz. Peki bu ne anlama geliyor? Şöyle ki, Facebook’ta veya Instagram’da bir şeyler yayınladığınızda yanında bir sürü reklam görünüyor. Ancak kullanıcılar kendi paylaştığı gönderilerden herhangi bir şey kazanmıyor. Üstelik gün geçtikçe bu fikirden hoşlanmayan kullanıcı sayısı artıyor. Sizde bu fikirden hoşlanmayan kullanıcılardan biriyseniz Minds’ı gerçekten sevebilirsiniz.

Sosyal Medya Uygulamaları
Sosyal Medya Uygulamalarından Minds

Facebook karşıtı bir sosyal platform olarak oluşturulan Minds, içerik oluşturucuların gelişmesine yardımcı olmakla ilgilenir. Minds üzerinde videolar, bloglar, resimler veya durumlar yayınlayabilirsiniz. Facebook’ta yaptığınız gibi gruplarla veya doğrudan arkadaşlarınızla güvenli bir şekilde mesajlaşabilir hatta görüntülü sohbet edebilirsiniz. Hashtag’ler aracılığıyla trendleri ve değişik içerikleri keşfedebilirsiniz.

Peki Minds’ı Facebooktan ayıran nedir?

Sosyal medya sitesi Minds’da günlük katkılarınız için jeton kazınırsınız. Bu jetonları hesabınızı yükseltmek, içeriğinize olan erişimi artırmak veya diğer içerik oluşturucularını desteklemek için kullanabilirsiniz. Ayrıca takipçileriniz ile birbirinize USD, Bitcoin ve Ether olarak doğrudan ödeme yapabilir veya web sitenizi başlatmak ve kullandığınız trafik için ödeme alarak yine hesabınızı yükseltebilirsiniz. Daha fazla detay için sosyal medya sitesi Minds’ı ziyaret etmeyi unutmayınız.

6- Mewe

MeWe uygulamasına ilk baktığınız zaman, bildiğim sosyal medya platformlarının tam tersi, şeklinde düşünebilirsiniz. Çünkü MeWe, insanları veri değil müşteri olarak gören onurlu bir iş modeline sahip olmaktan gurur duymaktadır. Sosyal medya alternatiflerinden MeWe’de reklamlar veya sponsorlu içerikler yoktur. Haber akışını kullanıcılar tamamen kendileri kontrol eder. Ayrıca güvenlik konusunda da kişisel verilerinizin büyük işletmelere satılması konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Alternatif Sosyal Medya Siteleri
Alternatif Sosyal Medya Uygulamaları

7- Sosyal Medya Uygulamalarının En Yenisi: Vero True Social

İnsanların birbirleriyle bağlantı içerisinde olmasının doğal bir durum olduğunu söyleyen Vero, sosyal ağların bu kadar yaygınlaşmış olmasını buna bağlıyor. Alternatif sosyal medya uygulamaları listemizin sonuncusu olan Vero, zaman geçtikçe platformların çıkarları ile kullanıcıların çıkarları arasında bir dengesizlik oluştuğunu söylüyor.

Alternatif Sosyal Medya Uygulamalarından Vero
Alternatif Sosyal Medya Uygulamalarından Vero

Bunun da kullanıcıların kendilerini daha yalnız hissetmesine sebep olduğunu düşünen Vero, bu hissi gidermek için daha özgün bir şey yaratmaya karar verdiğini belirtiyor. Vero;

 • Reklamsızdır,
 • Algoritma yoktur,
 • Veri madenciliği yapmaz.

En büyük sosyal ağın insanlar arasında var olan olduğunu söyleyen Vero’nun misyonu, insanlar arasında var olan ağı çevrimiçi bir şekilde sunmaktır. Böylece gerçek anlamda bir sosyal ağ inşa etmeyi hedefliyor.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu