Güncel

Amazon Elektrikli Kamyonetini Tanıttı

Online alışveriş sitesi Amazon firması, üretecek olduğu Amazon elektrikli kamyonetini tanıttı. Şirket 2030 yılına kadar 100 bin tane elektrikli kamyonet üretmeyi hedefliyor.

Otomobil şirketlerinden sonra bir araç modeli de online alışveriş sitesi olan Amazon’dan geldi. Firmanın tanıtmış olduğu Amazon elektrikli kamyonet modeli, kendisine ait kargo bölümü tarafından kullanılacak. Amerika Birleşik Devletleri merkezli çalışan e-ticaret platformu Amazon, Amazon elektrikli kamyoneti kendisine ait kargo bölümünde kullanmayı hedefliyor.

Amazon Elektrikli Aracını Tanıttı
Amazon Elektrikli Aracını Tanıttı

Tanıtılan bu modelin elektrikli bir kamyonet olduğu gözlemlendi. Bu kamyonet ise yine elektrikli otomobil üreten Rivian tarafından geliştirildi. Şirketin üreteceği bu kamyoneti, kargo hizmetlerinde kullanmayı amaçladığı ve elektrikli minibüs modelleri, şirket tarafından Şubat ayında elektrikli araç üreticisi olan Rivian tarafından özellikle siparişi verilmişti.

Amazon Elektrikli Kamyonet Sayısı Her Yıl Artacak

Bu bilgiyi ise Amazon yapmış olduğu açıklama ile doğrulamıştı. Amazon firmasının 2022 yılına kadar yollarda on bin adet, 2030 yılına kadar ise yüz bin adet Amazon elektrikli kamyoneti kullanıma hazır hale getireceği düşünülüyor. Amazon‘un paylaşmış olduğu verilere göre şirketin, 2019 yılında her 5 siparişten 1 siparişin bizzat kendisinin teslim ettiği anlaşılıyor.

Amazon‘un kendisi tarafından teslim edilen paketlerin oranlarının ise 2020 yılında yüzde 50 olarak hesaplandı. Firma tanıttığı bu elektrikli kamyonet modeli ile araç filosunu fazla hale getirerek, kendisi tarafından teslim ettiği paket sayısını yüksek oranlara kadar artırmayı amaçlıyor. Fakat şirketin asıl hedefinin ise 2040 yılına ulaşıldığında karbon nötr olmayı hedefledikleri belirtildi.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu