Güncel

Amazon Elektrikli Teslimat Aracı Nihayet Yollarda

Yük koyularak taşımak için üretilmiş hafif ticari araçlardan olan Van model Amazon elektrikli teslimat aracı meraklı bekleyişlerin ardından nihayet yola koyuldu. Bu araçlar Tesla’ya meydan okuyan, Amerikan elektrikli otomobil üreticisi ve otomotiv teknolojisi şirketi Rivian’ın imzasını taşıyor. E-ticaret devi Amazon, iklim krizine karşı 2040 yılında karbon nötr olmayı kendilerine hedef olarak belirlemişti.

Amazon elektrikli teslimat aracı
Amazon Elektrikli Teslimat Aracı İçin Mercedes’le Anlaştı

Karbon nötr hedefinde ilerlemeye yönelik atılan adımların en önemlisini Amazon elektrikli teslimat aracı ile yaptı. Filosunda bulunan tüm araçları kademeli olarak değiştirmeyi planlayan şirket, Rivian ile yaptığı anlaşma sonucunda toplamda 100 bin adedi bulan elektrikli araç siparişi vermişti. Bunlardan Amazon’un eline geçen otomobiller, geçtiğimiz günlerde ilk teslimatı için harekete geçti.

Amazon Elektrikli Teslimat Aracı İçin Başka Bir İsimle Daha Anlaştı

The Verge’nin yaptığı habere göre, Amazon elektrikli teslimat aracını 2022‘ye kadar 10 bine, 2030‘a kadar ise 100 bine çıkarmayı düşünüyor. Bu şekilde 2040 yılında karbon nötr hedefine ulaşmayı planlıyor. Ayrıca bu elektrikli araçlar, sürücüsüne 360 derece görüntü sağlayabilen gelişmiş kamera sistemi ve gelişmiş sürücü yardım destek sistemi gibi özelliklere sahip olarak hizmete sunuluyor.

Şirket tarafından paylaşılan bilgilere göre bu teslimat araçları, Amazon’un sanal asistanı Alexa ile entegre şekilde çalışacak. Başka bir habere göre de Amazon, Rivian dışında Mercedes’ten de 1.800 adet elektrikli teslimat aracı siparişi bekliyor. Yavaş yavaş teslimata başlayan araçların batarya kapasitesi, menzili gibi teknik detaylarına dair bir bilgi ise henüz toplumla paylaşılmadı.

Kaynak
Amazon, Rivian iş birliği ile üretilen ilk elektrikli teslimat aracını duyurdu

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu