Güncel

Amazon 3000 Çinli Satıcının Hesabını Kapattı

Amazon, Mayıs ayından bu zamana kadar 600 Çinli markayla ilgili yaklaşık 3.000 Çinli satıcının hesabını kapattı. South China Morning Post (SCMP) tarafından yapılan habere göre, bu ticari hesaplar, teknoloji şirketinin alış-veriş platformu aracılığıyla satın alınan ürünler için olumlu yorumları teşvik etmeye yönelik politikasını ihlal ettiği için kalıcı olarak kapatıldı. Platformun belirli bölgelerdeki şirketleri inceleme politikalarını ihlal ettikleri için özel olarak hedeflemediği söylendi.

amazon
Şirket Bu Yaptırım Eylemi İçin Özel Olarak Çinli Tüccarları Hedeflemediğini Belirtti

Ayrıca SCMP, konuyla ilgili Temmuz ayında yayınlanan Shenzhen Sınır Ötesi E-ticaret Derneği raporuna göre on binlerce Çinli satıcının bu yaptırım eylemlerinden etkilendiğini belirtti. Amazon, incelemede ek teşvik açıklandığı sürece, şirketlerin platformda olumlu geri bildirimler almaları karşılığında müşterilerine ücretsiz ya da indirimli ürünler sunmalarına izin veriyordu. Ancak şirket, 2016 yılının Ekim ayında yalnızca davetlilerin katılabileceği Amazon Vine programının bir parçası olarak yayınlanmayan, talep edilen incelemeleri yasaklamak için topluluk yönergelerini güncelledi.

Amazon’un Güncellenen Politikasına Rağmen Sorun Devam Etti

Şirket, Vine ile Amazon, satıcı olsun olmasın platformdaki güvenilir olan yardımcı yorumcuları belirler ve yeni ürünler ile yayın öncesi ürünler hakkında görüş bildirmeye davet eder.” açıklamasını yaptı. Ayrıca bu program aracılığıyla olumlu yıldız derecelendirmelerini teşvik etmediğini, yorumların içeriğini etkilemeye çalışmadığını ve hatta bir incelemenin yazılmasının gerekmediğini de belirtti.

Ne yazık ki güncellenen yönergelere rağmen bu teşvikli yorumlar, bir sorun olmaya devam etti. Şirketler, olumlu incelemeler karşılığında müşterilerine düzenli olarak küçük miktarlarda para (genellikle 5 – 10 ABD Doları) ya da gelecekteki satın alımlarında kullanmak üzere indirimler teklif etmeye devam etti. Şirket SCMP’ye yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Müşteriler, bilinçli alış-veriş yapabilmek için ürün incelemelerinin doğruluğuna ve gerçekliğine güveniyor. Hem inceleyenler hem de satış ortakları için topluluk özelliklerimizin kötüye kullanılmasını engelleyen net politikalara sahibiz. Bu politikaları ihlal edenleri dünyanın neresinde oldukları fark etmeksizin askıya alıp yasaklar ve yasal işlem başlatırız.” Şirket, kalıcı olarak kapatılan hesapların sayısıyla ilgili yorum talebine ise yanıt vermedi.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu