GüncelGirişim Yatırım

Amazon’dan Avuç İçini Göstererek Ödeme Hamlesi

Amazon yeni bir ödeme sistemi tanıttı. Amazon’un temassız ve kasasız mağazaları için tanıtılan bu sisteme göre, kişilerin avuç içi izleri kredi kartına kodlanacak ve alıcı avuç içini mağazada yer alan sensörlere okutarak alışveriş yapılabilecek. Bu uygulama ilk olarak Amazon’un merkezinin yer aldığı Seattle’da yer alan mağazalarında kullanıma açılacak. Dünyanın önde gelen alışveriş sitesi Amazon, yeni özelliğini kullanıma sunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nin Seattle kendinin pilot olarak seçildiği uygulamayı kullanan müşteriler sadece avuçlarının içini göstererek ödeme yapabilecek. Tasarlanan sisteme, kullanıcıların avuç içleri kredi kartı bilgisine sahip olacak. Amazon Go marketlerinden birine giden müşteriler avuç içlerini kasaya göstererek ödeme yapacak.

Amazon’dan Avuç içini Göstererek Ödeme Hamlesi
Amazon’dan Avuç içini Göstererek Ödeme Hamlesi

Amazon One adı verilen uygulamanın Seattle’ın ardından San Fransisco, New York ve Chicago’da da kullanıma sunulacağı belirtildi.

CNN’e açıklama yapan Amazon’un üst düzey yöneticilerinden Dilip Kumar, Amazon One’ın corona virüs sürecinden önce çalışır hale getirildiğini söyledi. Yine de salgın günlerinden dolayı teması minimuma indirerek alışveriş yapmak isteyen kullanıcıların sistemi kullanması bekleniyor.

Öte yandan uygulama ABD’de tartışmalara da neden oldu. Amazon aynı zamanda ülkenin en büyük perakende şirketlerinden. Daha önce yüz tanıma yazılımı nedeni ile gizlilik eleştirileri alan firmaya, bu kadar önemli bir verinin verilmesi tekrar eleştirilere neden oldu. Özellikle Amazon’un yüz tanıma sistemi Rekognition’un polise bilgi veriyor olması firmaya eleştiri oklarının hedefine oturtmuştu. Amazon daha sonra açıklama yaparak Rekognition’ın hizmetlerinden polisin yararlanmasını duyurmuştu.

Dilip Kumar, avuç izlerinin Amazon genel merkezinde şifreli bir şekilde tutulduğunu söyledi.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu