Güncel

Amica: Evli Çiftlerin Sorunlarına Çözüm Buluyor

Amica adlı bir uygulama, çiftlerin ufak tefek problemleri çözmelerine ve aralarında mal paylaşımı yapmalarına yardımcı oluyor. Bunun için yapay zekadan faydalanıyor. Bu uygulamayı resmi olarak kullanmaya ve desteklemeye henüz yeni başlamış olan Avustralya, böylelikle evli çiftlerin arasındaki problemler hakkında tavsiye alabilecekleri bir ortam oluşturmak istiyor.

Amica
Amica

Amica Yapay Zeka Destekli Aile Danışmanınız

Pandemi döneminden dolayı uzun süredir devam etmekte olan evde kalma zorunluluğu, evli çiftlerin bile ilişkilerini sıkıntılı bir sürece soktu. Relationships Australia tarafından mayıs ayında yürütülen araştırmaya göre, 739 katılımcının %42′sinin eşleriyle ilişkilerinde olumsuz durumlarla karşılaştığı ortaya çıktı. Hatta ayrılık tavsiyesi arayan çiftlerin sayısında da ciddi bir artış söz konusu.

Bu sebepler yüzünden Avustralya hükümeti, bu gibi durumlar için Amica uygulamasının kullanımını teşvik etmeye başladı. Amica normalde bir çeşit sohbet robotu ve ayrılmak isteyen çiftlerin paralarını ve mülklerini durumlarına göre nasıl bölebileceklerine dair yardımcı olmak ve öneride bulunmak için yapay zeka (AI teknolojisi) kullanıyor. Fakat bu tür araçlar genelde kolaylık ve duygusal rahatsızlığın azaltılması gibi avantajlar sunsa da, yapabileceği şeylerin de sınırlı olduğunu unutmamak gerekir.

Amica Uygulaması Nasıl Çalışıyor?

Amicanın web sitesinde yazdığına göre, uygulama illegal olmayan ilkeleri dikkate alıyor ve bunları çiftin mevcut koşullarına göre uyguluyor. Yazılım, kullanıcılara önerilerde bulunmak için de geçmişte yaşanan bazı durumlardan (geliştiricilerinin kendisine yüklediği) toplu verilerden yararlanıyor.

Aslında Amica, alanında tek değil; Avustralya’da Penda ve Adieu dahil olmak üzere yapay zekâ destekli birçok aile hukuku hizmeti sunan araç mevcut. Amica ise AI’ın aile anlaşmazlıklarında yasal sorunları çözmedeki potansiyelini gösteren son örneği olarak karşımıza çıkıyor.

Amica
Amica Yapay Zeka

Penda, yasal ve güvenlik bilgileri sağlayarak aile içi şiddet mağdurlarına karşılığında para ödemeksizin yardım etmeyi amaçlayan bir hizmet. Benzer bir şekilde AI destekli bu sohbet robotu, bir avukatla karşı karşıya görüşmeye gerek kalmaksızın çevrim içi ortamda yasal öneri ve bilgi sağlama görevini üstleniyor.

Aynı şekilde Adieu de çiftleri gerektiğinde arabuluculara, avukatlara, danışmanlara veya mali danışmanlara yönlendirebilen yapay zekâ destekli sohbet robotu. Ayrıca Adieu, çiftlerin dostane bir şekilde finansal ve ebeveynlik anlaşmaları yapmalarına da yardımcı oluyor.

Amica ve Adieu gibi yapay zekâ destekli araçların en büyük artılarından biri de çiftlerin aralarındaki sorunları kendi kendilerine çözmelerine yardımcı olması. Ve aylarca, yıllarca sürecek olan mahkeme süreçlerinden kurtarması. Özellikle Covid-19 salgın kısıtlamalarından dolayı ayrılık sürecini başlatan çiftler için oldukça kolaylık sağlayacak.

Furkan Köprülü

Oyun oynamayı ve teknoloji hakkında bir şeyler öğrenmeyi seven biri.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu