Android

Android 12 ile Harika Bir Özellik Geliyor

Büyük ve geniş telefonunuzu biraz daha rahat kullanılabilir hale getirmeye yardımcı olmak için Android 12, ekranınızdaki içeriği küçülten özel bir “tek el modu” getirebilir. Son zamanlarda teknolojinin daha ihtişamlı hale gelmesiyle beraber, telefonlar da giderek daha büyük hale geldi. En son çıkan Galaxy S21 Ultra buna harika bir örnek oluşturuyor.

android 12
Google, Android 12 ile Gelecek Bu Değişiklik İçin Farklı Fikirler Düşünüyor

Elbette telefonların büyümesiyle beraber ortaya çıkan tek elle telefon kullanmanın zorluğu ile ilgili kullanıcıların şikâyetlerini üretici şirketler de duydu. Bu soruna kulak vererek kendi yöntemleriyle çözmenin bir yolunu aradılar. Çoğu OEM (orijinal ürün üreticisi), tek elle kullanıma uygun hale getirmek için telefon ekranınızı küçültmeyi bir çözüm yolu olarak size sunar. Böylece baskın elinizin olduğu tarafta yer alan daha küçük bir dikdörtgen koyar.

Android 12’nin Kısa Sürede Yayınlanması Bekleniyor

Samsung bu uygulamayı ilerleterek, ekran içeriklerinizin çoğunu başparmağınızın erişebileceği bir yere koyan One UI geliştirdi. 9to5Google tarafından yayınlanan haberdeki bilgilere göre, Google, Android cihazlar için Android 12 ile çıkabilecek özel bir tek el modu hazırlıyor. Ekranın alt köşesinden çapraz kaydırma hareketiyle tek el modunu çalıştırarak kullanabileceksiniz. Normalde çoğu Android cihazları için tek elle kullanım modu çeşitleri ekranınızı hem dikey hem de yatay olarak ölçeklendiriyor.

Bunun yerine Google, Android 12 ile gelecek bu değişiklikte telefonunuzu dikey olarak küçültmek ve ona kısa bir görünüm kazandırmak gibi farklı fikirler üzerinde düşünüyor. Ayrıca telefon üreticileri bunu cihazlara göre özelleştirebilir. Android 12’nin tek el modundan benzer bir çapraz kaydırma hareketi veya küçültülmüş ekranın dışına hafifçe vurma gibi çıkmak için birkaç yol bulunuyor. Ayrıca uygulamaları değiştirirken de tek elle kullanım modundan çıkılabilir.

Bunların yanında, mantıken klavyenin açılması ekranı yukarı doğru küçültürken, tek el modu aşağı doğru küçülttüğünden klavyeyi her açtığınızda da tek el modundan çıkması gerekiyor. Android 12’nin her zamankinden daha yakın zamanda yayınlanması bekleniyor. Büyük telefonlarınızı tek el modunda kullanmaya hazır mısınız?

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu