Android

Android Akıllı Telefonlarındaki Gizli Kodlar

Android akıllı telefonlarındaki gizli kodlar çoğu kullanıcı tarafından bilinmiyor. Aslında gerçek ismi gizli kod değil ama ülkemizde akıllı telefon kullanancıları gizli kod kavramından hoşlanıyor. Türkçe dilindeki açılımı Yapılandırılmış Ek Hizmet Verileri olan USSD kodları, kullanılan Android telefonun hızlı bir şekilde özelliklerine ulaşılmasını sağlıyor.

Gizli kodlar önceden GSM için oluşturulmuştu. Lakin CDMA için de kullanıyor. Yapmak istediğiniz işlemden emin değilseniz kodların denemesini yapmamanız önemli. Bu kodları Android olan tabletlerinizde de deneyebilirsiniz.

USSD kodları ile akıllı telefonlarda ses ve bluetoth özelliği gibi ayarları açabiliyorsunuz. Samsung, Huawei, Xiaomi gibi Android akıllı telefonların hepsinde işe yarıyor.

Android Akıllı Telefonlarındaki Gizli Kodlar
Android Akıllı Telefonlarındaki Gizli Kodlar

Android Akıllı Telefonlarındaki Gizli Kodlar 2020 Yılı

Samsung kodları, Huawei telefon kodları ayrı ayrı araştırmanıza gerek kalmıyor. Listede yer alan tüm gizli kodlar Android akıllı telefonlarının hepsinde çalışıyor. Bu kodlardan en çok kullanılanlarına birlikte bakalım.

  • Alan Modu
  • Genel Test Modu
  • IMEI Görüntüleme
  • Çağrı Yönlendirme Kontrolü
  • Çağrı Kimliğini Gizleme
  • Çağrı Bekletme Ayarı
  • Bluetooth Test Modu
  • Ses Seviyesini Yükseltme
Android Akıllı Telefonlarındaki Gizli Kodlar 2020
Android Akıllı Telefonlarındaki Gizli Kodlar 2020

Alan Modu:

Kod: *3001#12345#*

Bu kodu tuşlayarak kullanmış olduğunuz GSM’nizin sizin bölgenizde bulunan yerel ağ ve baz istasyonları hakkında çevrimiçi bilgiler elde edebilirsiniz. Bu bilgiler kullanıcıların dikkatini çekmese de kurcalamasının eğlenceli olduğu kesin.

Genel Test Modu:

Kod: *#0*#

Eğer telefonunuzda çalışmasını beklediğiniz bir özelliğin çalışmadığını düşünüyorsanız, bu kodu kullanmanız tavsiye ediliyor. Bu kodla ekranı, titreşimi, sensörleri ve çok daha fazla özelliği kütüphane kısmından kontrol edebiliyorsunuz. Her telefonda çalışmasa da çoğu Android akıllı telefonlar çalışıldığı gözlemleniyor. Genel Test Modu telefonunuzda çalışmıyorsa üçüncü parti uygulamalarla bu özellikleri test edebilirsiniz.

IMEI Görüntüleme:

Kod: *#06#

Çeşitli işler için IMEI kodları gerekiyor. Çoğu kullanıcı IMEI kodunu nasıl bulacağını bilmiyor. Bu kod ile IMEI kodunu bulabiliyorsunuz.

IMEI Kodu
IMEI Kodu

Çağrı Yönlendirme Kontrolü:

Kod: *#67#

Meşgul olduğunuz ya da aramaları ret ettiğiniz zaman çağrıların hangi numaraya yönlendirildiğini öğrenebiliyorsunuz. İsterseniz yönlendirilen numarayı telefonunuzun ayarlar bölümünden değiştirebiliyorsunuz.

Çağrı Kimliğini Gizleme:

Kod: #31#

Listemizde yer alan diğer kodlara göre en popüler kodlar arasında çağrı gizleme kodu yer alıyor. Daha çok arayacağınız kişi numaranızı ya da sizin aramasını bilmesini istemiyorsanız bu kodu kullanabiliyorsunuz. Tabi ki bu kod dışında alternatif yöntemler de yer alıyor.

Çağrı Bekletme Ayarı:

Kod: *43# / #43#

Çağrı bekletme kodu ile telefonda görüştüğünüz çağrıyı bekletebiliyorsunuz. İkinci kod ile de çağrı bekletme ayarını kapatabiliyorsunuz. Yeni Android akıllı telefonlar da bu özellik bulunsa da eğer çağrıyı beklet özelliği çalışmıyorsa bu kodu uygulaya biliyorsunuz.

Bluetooth Test Modu:

Kod: – * # * # 232331#*#*

Bluetooth özelliği telefonunuzda çalışmadığı düşünüyorsanız. Test modunu kullanmanız tavsiye ediliyor. Çalışıp çalışmadığının dışında ne kadar hızla çalıştığını yani Bluetooth özelliği hakkında tüm detayları gösteriyor.

Ses Seviyesini Yükseltme Modu:

Kod: *#0283# 

Genellikle Samsun ses özelliğini artırma kodu olarak bilinse de tüm telefonlarda deneyebilir ve çalıştığını görebiliyorsunuz. Kodu tuşladıktan sonra

  • Loopback Test şeklinde bir ekran karşınıza çıkıyor.
  • Ekran yer alan Start : SPK-MIC  veya Start : RCV-MIC düğmelerine bastığınızda ses özelliklerinizin değiştiğinin farkına varıyorsunuz.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu