Teknotomy Dosya

Android Telefon Virüs Temizleme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kötü amaçlı yazılımlar yaygın hale geldiğinden beri telefonlardan kolayca yayılabiliyor ve bu nedenle Android telefon virüs temizleme konusu büyük önem kazanıyor. Aslında telefonların tipik bilgisayar virüsü kapma ihtimali çok düşüktür. Fakat halk arasında yaygın olarak zararlı yazılımlar, virüs olarak adlandırılır. Bir virüs, işletim sisteminizdeki dosyalara girerek kaynaklarını çoğaltmak ve yaymak için çalışır. Android virüsü sanılan bu kötü amaçlı yazılımlar ise bu şekilde davranmaz.

android telefon virüs temizleme en iyi android virüs programı
Zararlı Yazılımlar Genellikle Aldatıcı Bir Şekilde Telefonunuza Bulaşır

Zararlı yazılım olan bu android virüsleri genellikle aldatıcı bir şekilde telefonunuza bulaşır. Akıllı telefonunuzdaki bu kötü yazılımlar genellikle verilerinizi çalabilen, casusluk yapan ya da cihazınıza zarar verebilecek türde olur ve kötü niyetli uygulamalar aracılığıyla telefonunuza yerleşebilir. Bu nedenle Android cihazınızdan virüs temizlemek istediğinizde aslında zararlı yazılımlarla karşı karşıyasınız demektir.

Android Telefonlara Virüs Nasıl Bulaşır?

Android virüsleri denen bu kötü amaçlı yazılımlar; uygulamaları telefonunuza indirme, telefonunuzu başka bir cihaza bağlama, internetten telefonunuza içerik indirme ya da bir e-posta veya SMS/MMS’den mesaj eklerini indirme yoluyla cihazınızda yer edinebiliyor.Çoğu zaman size gönderilen aldatıcı bir mesajdaki linke tıkladığınızda veya masum olduğuna inandığınız bir uygulamayı indirdiğinizde bulaşabilir.Sizden bazı erişim izinlerini alan uygulamalar verdiğiniz izinleri kötüye kullanabilir.

Özellikle reklam engelleme uygulamaları bir anda karşınıza çıkan can sıkıcı reklamları engellemeyi vaat eder fakat birçoğu kendisi reklam yayınlar. Bu tarz Android virüslü yazılımlar, reklamlara yapılan sahte tıklamalarla beraber yapımcılarının değerini ikiye katlar. Güvenlik araştırmacıları reklam engelleyici gibi reklam yazılımlarının Android cihazlardaki en yaygın kötü amaçlı yazılım türü olduğunu söylüyor ve Android telefon virüs temizlemenin önemine dikkat çekiyor.

android virüs temizleme
Telefonunuzu Başka Bir Cihaza Bağladığınızda Zararlı Yazılımlar Bulaşabilir

Virüs Telefona Ne yapar?

Bu zararlı yazılımlar, siber suçluların gelir elde etmeleri için tasarlanmıştır. Cihazınıza erişen bu yazılımlar bilgilerinizi çalabilir, telefonunuzun SMS mesajları göndermesini sağlayabilir, sizi web sayfalarını görüntülemeye veya uygulamaları indirmeye zorlayabilir. Bilgi hırsızı siber suçlular kişi listenizi, kişisel bilgilerinizi, konumunuzu, şifrelerinizi ve daha fazlasını çalabilir ve bunları satabilir. Android cihazınızda aşağıdaki durumlardan biri veya birkaçı mevcutsa telefonunuza virüs bulaşmış olabilir.

  • Kullandığınız uygulama fark etmeksizin devamlı olarak pop-up reklamlar görüyorsanız,
  • Bir uygulama yükledikten hemen sonra simge hemen kayboluyorsa,
  • Cihazınızın bataryası anormal şekilde çok hızlı bitiyorsa,
  • Cihazınızda indirdiğinizi hatırlamadığınız uygulamaları görüyorsanız
  • Açıklanamayan veri kullanımı söz konusuysa, bunların hepsi Android telefon virüs temizlemeniz gerektiğine işaret eder.

Android Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir?

1- Kötü Amaçlı Uygulamaları Kaldırın: Android virüslerinin aslında kötü amaçlı yazılımlar olduğunu ve bunların da kötü amaçlı uygulamalar yoluyla cihazımıza eriştiğini artık biliyoruz. Bu nedenle Android telefon virüs temizlemek için yapmanız gereken ilk şey kötü amaçlı uygulamayı kaldırmaktır.

uygulama önbellek temizleme ve kaldırma
Uygulama Yöneticisine Giderek Uygulamayı Kaldırabilir, Önbelleği ve Verileri De Buradan Temizleyebilirsiniz

2- Önbelleğinizi ve İndirdiklerinizi Temizleyin: Örneğin çokça pop-up reklam görüyorsanız veya başlangıçta ziyaret etmek istediğinizden farklı web sitelerine yönlendiriliyorsanız, reklam yazılımı gibi kötü amaçlı yazılımlar tarayıcınızda gizlenmiş olabilir. Uygulama yöneticisine giderek tarayıcınızı bulup önbelleğini ve tüm verilerini temizlemelisiniz.

3- Android Cihazınızı Sıfırlayın: Yukarıda yer alan adımları yaptığınız halde sorununuz devam ediyorsa son çare olarak telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Bunun için telefonunuzun sistem ayarlarından “fabrika ayarlarına sıfırla” seçeneğini bulabilirsiniz. Fakat bundan önce Android için virüs programı da kullanabilirsiniz. Güvendiğiniz bir Android virüs temizleme uygulamasını indirebilirsiniz. Genellikle kaliteli bir antivirüs programının ücretsiz versiyonu da telefonunuzu taratarak Truva atlarını ve diğerlerini tespit edip temizlemede yeterli olacaktır.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu