Teknotomy Dosya

Google Android Telefonlar için 5 Yeni Özellik Duyurdu

Akıllı telefon tercihini Android’den yana yapan kullanıcılar için Google, kullanıcıları için daha güvenli ve kullanışlı hale getirecek son güncellemelerini duyurdu. Bu güncellemelerle kullanıcılar; şifre kontrolü ile hesaplarınızı güvende tutabiliyor, mesaj gönderme planı kullanabiliyor, TalkBack ile ekrana bakma ihtiyacı hissetmiyor, Google asistan ile birçok işlerini halledebiliyor ve Google Haritalar’da karanlık temanın keyfini çıkarabiliyor.

Android için Yeni Özellikler
Fotoğraf: Google

1- Android’de Şifre Kontrolü ile Hesaplarınız Güvende

Android telefon kullanıcıları şifrelerini Google hesabına kaydedebilir. Böylece Otomatik Doldur özelliğini kullanarak uygulamalarında ve hizmetlerinde oturum açma işlemini çok daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilir. Google, kullanıcıların giriş kimlik bilgilerini davetsiz misafirle karşı korumak için Şifre Kontrolü’nü Android 9 ve sonraki sürümlerini çalıştıran cihazlara entegre etti.

Android'de Şifreler Güvende
Android’de Şifreler Güvende

Şifre kontrolü özelliği, kullanıcıların şifrelerinin ifşa olup olmadığını ve bu konuda ne yapması gerektiğini bilmesini sağlar. Kullanıcılar, Google ile Otomatik Doldur özelliğini kullanarak telefonlarında bulunan bir uygulamaya giriş yaptığında; Google kimlik bilgilerinizi, potansiyel olarak zaten çalınmış ve web’de yayınlanmış şifreler ile karşılaştırarak sizi uyarır. Ardından şifrenizi kontrol edip değiştirmeniz için size rehberlik eder.

2- Kullanıcılar Mesajlar’da Gönderme Planı Kullanabilir

Dünya çapında oldukça yaygın kullanıma sahip olan Mesajlar için Google, iletişim kurma şeklinizi iyileştirmeye devam etmek ve iletişim halinde kalmanıza yardımcı olmak için Android 7 ve daha üst sürümlerini çalıştıran cihazlar için Mesajlar’da gönderme programını uygulamaya koydu.

Akıllı Telefonlarda Google Mesajlar
Akıllı Telefonlarda Google Mesajlar

Sevdiklerinizin başka bir zaman diliminde veya farklı bir programda olması, bazen uygun bir zamanda mesaj göndermeyi zorlaştırabilir. Zamanlanmış gönderme ile, sizin için uygun olan zamanda önceden bir mesaj oluşturabilir ve doğru zamanda gönderilmesi için planlayabilirsiniz. Mesajınızı normalde yaptığınız gibi yazın, ardından mesajınızı teslim etmek için bir tarih ve saat seçmek için gönder düğmesine basılı tutun.

Google

3- TalkBack ile Ekranınıza Bakmanıza Gerek Yok

Görme engelli olan kullanıcılar veya ekranını görmekte zorluk çekenler için Android ekran okuyucusu TalkBack’in artık yeni sürümü mevcut. TalkBack, sözlü geri bildirimleri ve hareketleri kullanarak Android cihazınızı daha erişilebilir bir hale getirir. Böylece kullanıcının ekrana bakmasına gerek kalmadan eksiksiz bir telefon deneyimi elde etmesini sağlar.

Google TalkBack
Google TalkBack

Google, daha sezgisel hareketler, birleşik bir menü, yeni bir okuma kontrol menüsü ve daha fazlası dahil olmak üzere en popüler talep edilen özellikleri uygulamaya entegre etmek için TalkBack’i yenilerken görme engelli ve az gören topluluklarla yakın bir şeklide çalıştığını belirtiyor. Söz konusu uygulamayla Android erişilebilirliğinizi artırmak için Google Play Store üzerinden uygulamayı edinebilirsiniz.

4- Google Asistan ile Ellerinizi Kullanma İhtiyacı Hissetmiyorsunuz

Google kullanıcılarına, eller serbest modunda kullanımın daha fazla yolunu vermek istiyor. Böylece arama yapmak, zamanlayıcıları veya alarmları ayarlamak, müzik çalmak gibi işlemler için sesinizi kullanabiliyorsunuz. Google Asistan’ın son güncellemesiyle, cihazınızın yanında olmanıza gerek kalmadan telefonunuzdaki işlerinizi daha kolay bir şekilde halledebiliyorsunuz.

Android için Yardımcı
Android için Yardımcı: Google Asistan

Asistan artık telefonunuz kilitli olduğunda veya odanın diğer ucunda bir bakışta okunabilen yeni kartlarla daha iyi çalışıyor. Telefonunuz kilitliyken Asistan’dan en iyi şekilde yararlanmak için, kısa mesaj göndermek ve arama yapmak için Asistan ayarında Kilit Ekranı Kişisel Sonuçları’nı açmanız ve “Hey Google” demeniz yeterlidir.

Google

5- Google Haritalar Artık Karanlık Tarafta!

Akıllı cihaz kullanıcıları tarafından karanlık modun ne kadar çok sevildiği biliniyor. Google’da koyu temayı uygulamaları için entegre etme çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Son olarak Google Haritalar için koyu tema yakında bütün Android kullanıcılarını kapsayacak şekilde genişletiliyor.

Google Haritalarda Karanlık Mod
Google Haritalarda Karanlık Mod

Genel olarak ekran yorgunluğunu en aza indirmek ve pil ömründen tasarrufu sağlamak için tercih edilen koyu tema ile artık Google Haritalar’da gezinirken, keşfederken veya işlerinizi hallederken sıkıntı yaşamayacaksanız. Ayarlarınızdan Tema’ya ve ardından “Her Zaman Koyu Temada” seçeneğine dokunarak karanlık temanızı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Kaynak
Your Android is now even safer — and 5 other new features

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu