Güncel

Ankara’da Dönüştürülmüş Elektrikli Otobüsler Yola Çıktı

Ankara Büyükşehir Belediyesi, hurdaya çıkan otobüsleri elektrikli otobüslere dönüştürecek diğer belediyelere de örnek olacak bir projeye imza attı. ABB, 25 Şubat günü öğlen saatlerinde Büyükşehir Belediyesi iştiraki BELKA Aş. tarafından dizel otobüsten dönüştürülen ve Avrupa Birliği standartlarına uygunluk testlerini başarıyla geçen Türkiye’nin ilk dönüştürülmüş yüzde 100 elektrikli otobüsünün tanıtımını yaptı.

ankara elektrikli otobüs
Bu Otobüslerin Trafikte Kullanımının Yaygınlaştırılması Hedefleniyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Twitter hesabında yayınlanan “DÖNÜŞÜME HAZIR MISINIZ? AB standartlarında, Türkiye’nin ilk dönüştürülmüş yüzde 100 elektrikli otobüsünü üretmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Kullanım ömrü dolan dizel otobüsleri, sıfır elektrikli otobüs maliyetinin üçte bir fiyatına dönüştüreceğiz.” açıklamasıyla otobüslerin duyurusu yapıldı. Paylaşımda yer alan videoda yapılamaz deneni Belka’nın azimli uğraşlar sonucunda başardığından bahsediliyor. Ayrıca videoda elektrikli otobüsün yapım sürecine dair kesitler de bulunuyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Ulaşımda Dönüşüme İmza Attı

Ankara Büyükşehir Belediyesi iştiraki Belka Anonim Şirketi, başkentte başlatılan ulaşımda dönüşüm projesi sayesinde elektrik motoruyla çalışan otobüsü sıfırdan üretim maliyetinin 3’te 1’i maliyetine üretmeyi başardı. Kullanım ömrü dolmuş ve hurdaya çıkmış dizel otobüslerin dönüştürüldüğü projenin devam edeceğini söyleyen yetkililer, ayrıca bu tarz otobüslerin trafikte kullanımının yaygınlaştırılmasını hedeflediklerini de belirttiler.

Avrupa Birliği standartlarına uygun olarak yüzde 100 elektrikli üretilen otobüsler tamamen şarj olduktan sonra 400 kilometre yol gidebiliyor. Aynı zamanda dizel otobüsten dönüştürülen bu araçlar yakıt masrafından da 5’te 1 oranında tasarruf ediyor. Bu heyecan verici proje ile ilgili gelişmelerden ve teknoloji alanındaki yeniliklerden Teknotomy’yi takip etmeye devam ederek haberdar olabilirsiniz.

Kaynak
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin İlk Dönüştürülmüş %100 Elektrikli Otobüsünü Üretti

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu