Yapay Zeka

Anonymizer Sahte Fotoğraf Oluşturuyor

Yüz tanıma teknolojisi üzerine çalışan ya da siber zorbaların internette fotoğraflarınızı ele geçirmesinden korkanlar için Generated Media, Anonymizer sahte fotoğraf oluşturan bir araç geliştirdi. Güncel durumuyla çok başarılı çalışmıyor olmasına rağmen Anonymizer’ın yapay zeka desteği ile gerçek fotoğraflar kullanılarak sahte resimler oluşturulabiliyor.

Anonymizer Sahte Fotoğraf Örneği
Anonymizer Sahte Fotoğraf Örneği

Generated Media sentetik medyanın kullanımını göstermek için geliştirilen yapay zeka aracı ile yeni oluşturulmuş görseller elde edilebiliyor. Geliştirilen bu araç, sosyal medya gibi internet ortamlarında kullanıcılara gerçek görüntüleri yerine yapay zeka tarafından oluşturulmuş görseller kullanma imkanı veriyor.

Anonymizer Sahte Fotoğraf Nasıl Oluşturuyor?

Anonymizer Sahte Fotoğraf Oluşumu

Anonymizer, Generated Media’nın kendi stüdyolarında çekilmiş olan fotoğraflar ile eğitildi. Araç söz konusu görüntüleri oluşturmak için yeni örnekler oluşturan bir dönüştürücüye sahiptir. Ayrıca görüntülerin gerçeğe ne kadar yakın olduğunu analiz eden bir ayırıcıdan oluşan Çekişmeli Üretici Ağlar (GAN)’dan faydalanıyor.

Araç yeni görüntüyü tamamladığında, kullanıcılara gerçeğe yakın bir profil fotoğrafı sunuyor. Aracı kullanmak için dümdüz ileriye baktığınız bir fotoğrafı yükleyebiliyorsunuz. Daha sonrasında yapay zeka, yüklediğiniz fotoğrafa benzeyen 20 farklı alternatif görseli kullanıcılarına sunuyor. Sunulan görsellerden birini seçerek kullanıcılar istedikleri yerde kullanabiliyor. Anonymizer isimli yapay zeka aracını test etmek isteyenler, buradan testlerini gerçekleştirebilir.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu