IOS

Apple App Store Arama Reklamları İçin Bir Yenilik Deniyor

Apple, App Store arama reklamlarında, iOS 14.5 beta sürümünün bir parçası olarak para kazanmanın yeni yollarını test ediyor. Mevcut App Store Arama Ağı Reklamları’nı temel alan program’da kullanıcılar artık Arama sekmesinde “önerilen (suggested)” bir öğe olarak görünen yeni bir sponsorlu reklam alanı görecekler.

Önceden, Google Arama reklamlarına benzer şekilde, Apple, sadece kullanıcılar bir uygulamayı arattığında anahtar kelimelere teklif veren reklam verenlerin reklamını gösteriyordu. Bu yeni reklam şekli, kullanıcıya herhangi bir şey aramadan önce gösterildiği için doğal olarak daha belirgin şekilde görünmüş olacak.

App Store Arama Reklamları
Bu Yeni Reklam Şekli, Reklamların Daha Belirgin Olmasını Sağlayacak

App Store Arama Reklamları Politikalar Nedeniyle Çok Konuşuluyor

App Store Arama Reklamları, Apple’ın toplam hizmetler gelirinin küçük ama büyüyen bir bölümüdür. Ücretli uygulamalardan ve uygulama içi satın alımlardan aldığı yüzde 15-30’luk kesintinin ötesinde, hizmetlerde yeni gelir artışı alanları arayan Apple, 2016 yılında App Store arama reklamlarını başlattı. Ancak Apple’ın şirket içi reklam planları, yaklaşan Uygulama İzleme Şeffaflığı politikaları nedeniyle daha çok gündeme geliyor. Üstelik geçen ay Mark Zuckerberg, Apple’ı rekabetçi nedenlerle “Facebook’a müdahale etmeye teşvik etmek” ile suçluyordu.

Uygulama geliştiricileri App Store arama reklamlarını kişiselleştirmek için kullanıcının Apple Kimliği ile ilişkili tüm bilgileri kullanır. “Ayarlar > Gizlilik > Apple Reklamcılığı > Kişiselleştirilmiş Reklamlar” seçeneğine gidilerek bu durum devre dışı bırakılabilir. Yeni sponsorlu reklam alanı halen kullanıcı etkileşimini, ortalama CTA istatistiklerini vb. ölçmek için beta dönemini sürdürdüğünden, iOS 14.5 herkes için yayınlandığında Apple bu reklam alanını resmi olarak sunmaya hazır olmayabilir.

Kaynak
Apple testing new ad spot on homepage of App Store Search tab

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu