Güncel

Apple 308 Milyon Dolar Telif Cezası Ödeyecek

Amerika merkez teknoloji devi Apple 308 milyon Dolar değerinde telif cezası ile karşı karşıya kaldı. Cuma günü Teksas’ta yapılan mahkemede federal jüri Apple’ın dijital haklar bildirgesini ihlal ettiği için Kişiselleştirilmiş Medya İletişimlerine 308 milyon dolarlık telif borcu olduğuna karar verdi.

Apple 308.5 Milyon Dolar Telif Cezası Ödeyecek
Apple 308 Milyon Dolar Telif Cezası Ödeyecek

Yapılan görüşmelerden sonra patent sahibi Marshall Teksas bölgesindeki jüri ve Apple teknolojisi ile uygulama üretmeyen bir kuruluş Apple’ın Personalized Media’nın sahip olduğu patenti ihlal ettiğini tespit etti.

Dava 2015 Yılından Beri Devam Ediyor

Kişiselleştirilmiş medya ilk olarak 2015’te Apple’a dava açtı. Ancak davanın mahkemeye çıkması çok uzun sürdü. Apple bu sırada ABD Patent Deneme ve Temyiz Kurulu‘na yaptığı temyiz başvurusu ile mahkemeye itiraz etti. Bu kararname 2020 yılında temyiz mahkemesi tarafından bozuldu ve dava tekrar açıldı.

Açıklanan raporda belirtilenlere göre kişiselleştirilmiş medya Apple’ın telif borcunu 240 milyar olarak hesapladı. Fakat mahkeme borcu 308 milyon dolara çıkardı. Apple konu ile alakalı açıklamasında “Herhangi bir ürün yapmayan veya satmayan şirketler tarafından getirilen bu tür vakalar yeniliği bastırıyor ve nihayetinde tüketicilere zarar veriyor” ifadelerini kullandı.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu