Güncel

Apple Gizlilik Etiketiyle Kullanıcılara Ne Öğretiyor?

Apple gizlilik etiketi hangi gerçekleri ortaya çıkarıyor? Teknolojinin yaygınlaşmasıyla kullanımı artan uygulamaların kullanıcılarından veri topladığı artık bilinen bir gerçek durumundadır. Uygulamalar aslında gizlilik politikasında hangi verileri topladıklarını belirtir. Ancak kullanıcıların çok az bir kısmı gizlilik politikasını okur. Bunun üzerine Apple, App Store üzerinde uygulama yayınlayan geliştiricilere gizlilik etiketi koyma zorunluluğu getirildi.

Apple Gizlilik Politikasını Yeniledi
Apple Gizlilik Politikasını Yeniledi

Apple Gizlilik Etiketi Kullanıcıların Seçimlerini Etkiliyor Mu?

Apple’ın yeni etiketlerinin insanların yaptığı seçimleri etkileyip etkilemediğini The New York Times bilim insanı Stephanie Nguyen’e sordu. Nguyen, etiketleri test etmek için birçok uygulamayı incelediğini belirtti. Daha sonrasındaysa benzer işlevleri gören uygulamaların gizlilik etiketlerini karşılaştırdığını ifade etti.

Gizlilik etiketleri, aynı işlevde görünen uygulamaların, bilgilerimizi nasıl işledikleri açısından büyük ölçüde farklılık gösterebileceğini gösterdi. Ayrıca, parasını ödediğiniz iç ürünler de dahil olmak üzere pek çok veri toplama işleminin hiç beklemediğiniz anda gerçekleştiğini gördüm.

Stephanie Nguyen

Apple’ın bir uygulamanın topladığı bilgi türlerinin kullanıcılar tam bir resmini elde edebilsin diye gizlilik etiketini üç kategoriye ayırdı diyen Nguyen, şu şekilde açıklıyor:

  • Veriler sizi izlemek için kullanılır. Bu bilgiler, uygulamalarınız ve web sitelerindeki etkinliklerinizi takip etmek için kullanılır. Örneğin, e-posta adresiniz, aynı e-posta adresini girdiğiniz başka bir uygulamayı kullanan kişi olduğunuzu belirlemenize yardımcı olabilir.
  • Size bağlı veriler: Bu bilgiler, satın alma geçmişiniz veya iletişim bilgileriniz gibi kimliğinize bağlıdır. Bu verileri kullanarak, bir müzik uygulaması hesabınızın belirli bir şarkıyı satın aldığını görebilir.
  • Size bağlı olmayan veriler: Bu bilgiler doğrudan size veya hesabınıza bağlı değildir. Bir haritalama uygulaması, örneğin herkes için adım adım talimatlar sağlamak için hareket sensörlerinden veri toplayabilir. Bu bilgileri hesabınıza kaydetmez.

Araştırmacı Nguyen, Apple gizlilik etiketinin başarılı olabilmesi için kat edilmesi gereken daha çok yol olduğunu ifade etti. Ayrıca şirketlerin veri toplama işlemlerini açıklama konusunda dürüst olmaları gerektiğini vurgulayan Nguyen, bu durumdan daha önemlisi olarak insanlar bilgiyi anlayabilmeli dedi.

Kaynak
What We Learned From Apple’s New Privacy Labels

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu