IOS

Apple Gizlilik Politikasına Göre Uygulamalar Yenileniyor

Apple gizlilik politikasını açıkladı. Buna yanıt olarak Google, Apple’ın yeni yayınlanan politikaları altında çalışmak istemediği için iOS uygulamalarını güncelliyor. Yeni politikaya göre geliştiricilerden, Apple Store kullanıcılarından toplanan verileri bildirmeleri isteniyor. Google tam olarak gizlilik etiketlerine karşı gelmeyi planlamıyor, bunun yerine bu hafta veya önümüzdeki haftaya kadar iOS uygulama yelpazesinin her yerinde gizliliği başlatmak için çalışıyor.

Google, Apple Gizlilik Politikasına Uymak İstemiyor Mu?

Fast Company tarafından sunulan rapor dikkate alındığında Apple’ın yeni gizlilik politikasının bir gereği olduğu için Google’ın kullanıcılardan topladığı verileri açmaya istekli olmadığı ve bu nedenle tüm iOS uygulamalarını güncelleme sürecini geciktirdiği iddia edildi. İlginç bir şekilde, Apple tarafından yayınlanan yeni gizlilik politikasının uygulanmasından bu yana, Google tek bir uygulamayı güncellemedi. Google tarafından yapılan son güncelleme 7 Aralık’tan önceydi ve bundan sadece bir gün sonra Apple yeni gizlilik etiketlerini piyasaya sürdü.

Google Apple Gizlilik Politikasına Göre Düzenleme Yaptı Mı?
Google Apple Gizlilik Politikasına Göre Düzenleme Yaptı Mı?

Kasım ayının sonunda ve aralık ayının başında Google, uygulamaların yeni gizlilik politikasının lansmanından önce güncellendiğinden emin olmak için neredeyse tüm uygulamalarda birçok değişiklik yaptı. Bununla birlikte, gizlilik politikasının uygulanmasından sonra, uygulamalardan ikisi Google tarafından değiştirildi, ancak güncelleme politikaya uygun değildi. 14 Aralık’ta, slayt gösterisi sunum uygulaması güncellendi ve 15 Aralık’ta bir Sokratik güncellendi.

Görünüşe göre Google, yeni gizlilik politikalarına uymaktan kaçınıyor. Ancak Amazon ve Pinterest de sistemlerini güncellemedi. Bu, Google’ın Apple’ın gizlilik politikalarını göz ardı edeceği anlamına gelmez. Gerçekte, Google yöneticileri işlerin yoluna girmesi için bir toplantı düzenlemeyi planlıyor. Uygulamalarını, Apple gizlilik politikasına göre güncellemediği ve gizlilik etiketi bilgileri sağlamadığı için Google’a hoşgörü gösterdiği onaylanmadı. Google sözcüsü, uygulamaları yeni gizlilik etiketlerine uygun şekilde güncellemek için çalıştıklarını iddia etti. Kesin tarih henüz açıklanmadı, ancak gizlilik etiketleri bu hafta veya önümüzdeki haftalarda çıkabilir.

Ayrıca birçok eyalet tarafından Google’a açılan davayla, Google haksız rekabet ile suçlanmıştı. Detaylar için buraya tıklayınız.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu