Güncel

Apple Gizlilik Reklamı ile Dikkat Çekiyor

Son zamanlarda gündemde olan gizlilik politikalarından dolayı Apple gizlilik reklamıyla dikkatleri üzerine topladı. Apple UK YouTube kanalında 15 saniyeden daha kısa olan üç reklam videosu yayınladı. Bu reklamlar, 2021 Tüketici Elektroniği Şovu’nun (CES) zaman çizelgesine göre dikkatlice hizalanmış reklamlardır. Bu reklamlardan biri Yüz Kimliği verilerine odaklanır ve Apple, kullanıcıların yüz kimliği verilerinin şifreli kaldığını ve kendisinin erişemediğini iddia ediyor.

İkinci video Apple Pay ile ilgilidir. Apple videoda her satın alma işleminin tamamen güvende olduğunu ve bilgilerin gizli tutulduğunu söylüyor. Üçüncü video ise Apple’ın gezegeni ve çevreyi korumaya yönelik “erdemli” çabalarına odaklanıyor. Bu nedenle, üçüncü reklamda Apple, şirketin Apple Watch kasaları üretmek için iPhone üretiminden alüminyumu geri dönüştürdüğünü belirtiyor.

Apple Gizlilik Reklamı ile Dikkat Çekiyor
Apple Gizlilik Reklamı ile Dikkat Çekiyor

Apple Gizlilik Reklamı Neye Dayanıyor?

CES 11 Ocak 2021 tarihinde başladı ve 14 Ocak 2021 tarihinde bitti. Düzenlenen yıllık etkinlik, Tüketici Teknolojileri Derneği tarafından düzenlenen bir ticaret fuarıdır. Bu yıl COVID-19 kapsamında etkinlik çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Apple’ın, kullanıcıların gizliliği konusunda ne kadar dikkatli olduğunu vurgulamak için Las Vegas’ta iPhone’unuzda olanların sadece orada kalacağını söyleyen özel panolar ve reklam panoları kurmuştu.

Face ID ile İlgili Apple Gizlilik Reklamı

2020 yılının tamamı Apple, Facebook, Google gibi dev teknoloji şirketleri için oldukça zordu. Çünkü kullanıcı gizliliği ve veri güvenliği endişeleri hakkında çok sayıda iddia ve suçlama ile karşı karşıya kalındı. Bundan dolayı Apple şirketin kullanıcılarının gizliliği konusunda ne kadar ciddi olduğunu tekrar tekrar vurguluyor.

https://www.youtube.com/watch?v=IRAA0yJt2bQ
Apple Pay ile İlgili Apple Gizlilik Reklamı

iOS 14’te IDFA (Reklamverenler için Kimlik) değişiklikleri getirme çabası şimdiden büyük ilgi topladı. Bu değişiklik aynı zamanda, Apple’ın kullanıcılarını hangi uygulama veya sitenin kendilerinden veri topladığını veya kişiselleştirilmiş reklam hedeflemesi için izlediği politikalar üzerinde daha fazla kontrole ve güce sahip olduklarına inandırmaya yönelik bir stratejisidir.

Dolayısıyla, tüm bu önlemler ve şimdi CSE etkinliğinin hemen önündeki yeni reklamlar, Apple’ın ‘kullanıcıların verileri ve gizliliğinin koruyucusu’ olarak görülme çabalarını açıkça gösteriyor. Apple bir bakıma, tüketicilerin zihninde şirketin olumlu imajını yeniden inşa ederek kendisi için daha sadık müşteriler getirmeyi hedefliyor. Gizlilik politikalarının bu kadar gündeme gelmesine sebep olan WhatsApp’ın yeni sözleşmesi ile ilgili detayları da buradan okuyabilirsiniz.

Apple Geri Dönüşüm ile İlgili Reklam

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu