Güncel

Apple Google ile yollarını ayırıyor!

Apple şirketi, Google arama motoruna karşı açılan son davaların da etkisi ile birlikte kendi arama motorunu yapma yolunda yenilikler yapmaya başladı. Apple şirketinin, Google arama motoru yerine kendi arama motoru üzerinde çalıştığı iddia edildi.

Google Apple’da ana arama motoru olmak için yıllık 10-12 milyon Euro ödediğini ve bu anlaşmadan dolayı haksız rekabet oluşturduğu için ABD Adalet Bakanlığı tarafından dava açılmıştı. Lakin bu anlaşma yakın zamanda sona eriyor.

Apple Google ile Yollarını Ayırıyor
Apple Google ile Yollarını Ayırıyor

Apple şirketi, Google arama motorundan uzaklaşmak amacıyla çoktan adımlarını atmaya başlamıştı. İlk olarak 2014 yılında Applebot adlı arama motorunu kullanılıyordu, o zamanlardan beri kullanıcılar tarafından kullanılıyor ve son zamanlarda oranını önemli ölçüde artırdığı iddia ediliyordu. Ayrıca, İOS 14’ün ana ekran aramasında Apple şirketi, Google arama motorunu  tamamen atlayarak doğrudan internet sitelerine bağlanmaya başladı.

Apple Google ile Yollarını Ayırıyor: Diğer Firmalar Nasıl Yol İzliyecek

Apple’ın yeni arama motorunun şekli veya özellikleri neler olacak pek bilinmiyor. Google Apple’da ana arama motoru olmak için ödediği para ise hizmet geliri olarak gösterilmişti. Apple yıllardır üzerinde çalıştığı ve bunu sakladığı bir arama motoru yazılımını piyasaya süreceği iddia ediliyor. Henüz bu iddialar cevap gelmese de dava sonunda bu iddialara cevap niteliğinde çalışmalara olacağına inanılıyor. İnsanların merak ettiği soru ise sadece Apple’a mı para ödüyor yoksa diğer teknoloji devleriyle de bu tarz bir anlaşma imzaladı mı? Apple Google ile yollarını ayırıyor ama yeni arama motoru nasıl olacak?

Apple'ın Yeni Arama Motoru Ne Olacak
Apple’ın Yeni Arama Motoru Ne Olacak

Apple şirketinin bir arama devi haline gelmesinin bir mühim noktası da, gizlilik taahhüdü  olacaktır. Apple şirketinin CEO’su Tim Cook, müşterilerine açık bir mektupta şirketin müşterilerinin mail, arama geçmişi veya telefonlarındaki bilgileri, reklam amacıyla paraya dönüştürmediklerini ifade etti.  Apple şirketinin, bir kullanıcının yada müşterinin arama motorundaki geçmişi etrafında bir profil oluşturmadan veya bu kullanıcının iPhone’da depolanmış verilerini daha iyi arama sonuçları bulmak için bir araç olarak kullanmadan nasıl başarılı bir arama motoru oluşturabileceğini ise hâlâ bilinmiyor.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu