Güncel

iMessage’ı Android’de Kullanmak Apple’a Zarar Mı Verecek?

Android kullanıcıları uzun zamandır iMessage uygulamasının Apple ürünü olmayan cihazlarda da kullanılmasını istiyor. Ancak Epic’in akıllı telefon üreticisi Apple’a açtığı dava, Android’de iMessage uygulamasının olmamasının nedenini ortaya çıkardı. Epic ve Apple Perşembe günü, duruşma öncesinde belgelerini mahkemeye sundu. Video oyunu geliştiricisinin avukatları Apple yöneticilerine Android’de iMessage uygulaması hakkında sorular sordu.

imessage
Google Android Kullanıcıları İçin Alternatif Sunuyor

Apple, 2011 yılının Haziran ayında mesajlaşma uygulamasını duyurmasının ardından aynı yılın Ekim ayında iOS 5 ile piyasaya sürdü. Daha sonra İnternet Yazılımı ve Hizmetleri Kıdemli Başkan Yardımcısı Eddy Cue ile Apple’ın, iOS ile çapraz uyumluluğa (hemen hemen 2013 yılına kadar) izin verecek bir Android cihazlar için iMessage sürümü geliştirmemeye karar verdiği açıklaması yapıldı.

iMessage Neden Android Cihazlara Gelmeyecek

Yazılım Müdürü Craig Federighi ve Pazarlama Müdürü Phil Schiller gibi yöneticiler, uygulamanın bu tarz bir Android sürümüne karşı çıktı. Federighi konuyla ilgili; uygulamanın Android sürümünün geliştirilmesinin, iPhone sahibi ailelerin çocuklarına Android telefon vermelerinin önündeki engeli kaldırmaya hizmet edeceğini söyledi.  Daha önce, 2016 yılında, eski bir Apple çalışanı da, “Apple uygulama evreninden ayrılmanın en zor nedeni iMessage’dır. Bu anlık mesajlaşma uygulamasının Apple ekosisteminde ciddi bir kilit noktası olduğu anlamına geliyor.” şeklinde konuştu.  

Pazarlama Müdürü Schiller da, mesajlaşma uygulamasını Android’e taşımanın kendilerine yardım etmekten daha çok zarar vereceğini belirtti. Yıllar boyunca sadece iOS’lar için mevcut olan mesajlaşma uygulamasının Android cihazlara getirilmesi için birkaç üçüncü taraf girişiminde bulunuldu. Fakat hiçbiri güvenilir olmadı.

Bu arada, Google’ın da “Mesajlar” adıyla Play Store’da Zengin İletişim Hizmetleri (RCS) uygulaması bulunuyor. Bu uygulama henüz uçtan uca şifrelemesi test aşamasında olsa da kullanıcılara, yazma göstergeleri, okundu bilgileri, yüksek çözünürlüklü fotoğraflar/videolar, büyük grup görüşmeleri ve işletmelerle etkileşimli deneyimler sunuyor.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu