Güncel

Apple İngiltere Pazarından Çekiliyor Mu?

Dünyanın en büyük teknoloji markalarından biri olan Apple son zamanlarda İngiltere ile problem yaşamaya başladı. Bu problemlerden sonra Apple İngiltere pazarından ayrılabileceği bile düşünülüyor. Apple telefonlarının 3G ve 4G’ye bağlanmasını sağlayan 2 teknolojiyi lisans hakkına sahip Optis Cellular Technology‘e herhangi bir ücret ödemeden telefonlarında kullandı. Optis Cellular Technology ise bu durumu ilk başta Amerika merkezli teknoloji Apple ile çözmek istedi. Telefonlarında teknolojilerini kullandığı için Apple’dan 7 milyar Doları ödemelerini istedi.

Apple İngiltere Pazarından Çekiliyor Mu?
Apple İngiltere Pazarından Çekiliyor Mu?

Apple, Optis Cellular Technology tarafından gelen uzlaşma teklifini red etti. Bunun üzerine Optis Cellular Technology İngiltere’de Apple dava açtı. Apple’ın telif ücretlerini ödemediği gerekçesiyle mahkemeye başvuran şirket mahkemeden istediği sonucu alırsa Apple büyük bir zarar sokma şansı bulunuyor. Buna rağmen Apple uzlaşamaya yanaşmıyor.

Apple İngiltere Pazarından Neden Çekiliyor?

Apple uzlaşmaya yanaşmaması işi mahkemeye götürdü. Mahkeme 2022 yılında toplanıyor ve uzmanlara göre Optis bu mahkemeyi kazanacak gibi duruyor. Eğer Optis bu davayı kazanırsa telif olarak istediği 7 milyar Dolar dışında Apple’ın dünya da sattığı telefonlar üzerinden yeni hesaplamalar yapılarak yeni bir tazminat ücreti ortaya çıkıyor. Bu da Apple’ın sattığı telefonların ücretinin belli kısmının Optis’e vermesi gerekiyor.

Apple İngiltere Pazarından Neden Çekiliyor?
Apple İngiltere Pazarından Neden Çekiliyor?

Bunun doğru olup olmadığından emin değilim… Apple, bulunduğu pozisyonu değerlendirip bu cezayı ödememeyi seçebilir ve Birleşik Krallık pazarından çekilebilir. Mahkemenin ceza dışında ticari dayatmaları da olabilir

Apple’ın Avukatı Marie Demetriou

Apple mahkemeden aldığı cezanın dışında maddi yaptırım alma ihtimali de bulunuyor. Eğer maddi yaptırımlar da olursa en çok kendi ürünler sattığı olan İngiltere pazarından çıkacağı iddia ediliyor. Bu iddia Apple’ın avukatı tarafından doğrulandı.

Muhammet Ali Bademkıran

Küçüklüğünden beri film, oyun ve futbola ilgisi olan Muhammet Bademkıran, bu konulara ilgisi olan kişiler ile sohbet ediyormuş gibi yazılar yazmayı seviyor. Muhammet Bademkıran, okuyuculara zevk veren ve bir daha okuma isteği uyandıran yazılar yazma konusunda isteği ve çalışmaları ile birlikte Teknotomy sitesinde yazarlık yapıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu