IOS

Apple Kendini Onaran Ekran Yaptı!

Apple firması telefonların ekran çatlaması, kırılması gibi durumlara çözüm bulmak için arayışa girdi. Geçtiğimiz günlerde Apple katlanabilir telefon üzerinde çalışma yaptığını duyurmuştu. Ekranın katlanabilir olması sebebiyle Apple firmasına bazı sorunlar açmış ve bunun yanında teknolojik açıdan oldukça farklı ve iyi fikirlerin ortaya çıkmasına sebebiyet vermişti. Apple bu gibi durumların önüne geçebilmek adına kendi kendini onarabilen bir ekran yapmak için geçtiğimiz günlerde patent alarak devrim niteliği taşıyan bir adım atmış oldu.

Apple Kendini Onaran Ekran Yaptı
Apple Kendini Onaran Ekran Yaptı

Katlanabilir telefon üzerinde çalıştığını duyuran Apple, telefonun her katlanmasında oluşan hassas olarak nitelendirilen bu ekranlarda oldukça sıkıntı yaşar hale geldiler. Apple, dış kanallardan hiç bir müdahaleye gerek kalmaksızın, şarj olurken aldığı enerjiyi kullanarak ya da başka zamanlar içerisinde telefonun sıcaklık durumunu, güneş ışığını ya da bataryayı kaynak olarak kullanıp kendi kendini onarabilen bir ekran üzerinde çalışmaya geçti. Bunun için de yukarıda bahsettiğimiz gibi kendi kendini onarabilen ekran konusunda patent almak için geçtiğimiz Ocak ayında başvuruda bulundu. Telefonda mevcut ekranda oluşan çatlaklar ve kırıklar kendi kendine algılayabilecek olan tasarım ile bunun tamir ve onarımını da kendisi yapacak.

CCS Isight analisti Ben Wood, çizilen, kırılan ve ya çatlayan ekranların telefon kullanıcılarının en sevmediği ve en korktuğu şeylerin başında gelendir. Apple gibi kaliteli ve teknoloji konusunda önde gelen bir markanın bunun gibi problemleri ortadan kaldırıp düzeltmek için güncel adımlar atarak veya yenilik arayışlarına girmesinin oldukça normal olduğunu, bu düzeyde ve bu tarzda kendi kendini iyileştirme teknolojisinin ilk defa görmediklerini, LG’nin  2013 yılında da bunun gibi bir deneme yaptığını belirtti. Ayrıca Apple Eylül ayında yeni telefonları tanıtıma çıkarmayarak bir geleneği bozarak bu konuda da nasıl bir rota izleyeceği merak konusu oldu.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu