Güncel

Yeni iOS 15 Özelliği Apple Kimliği Parolası Unuttuğunuzda Sizi Kurtaracak

Eğer daha önce Apple Kimliği parolası unuttuysanız bu durumun ne kadar sinir bozucu olduğunu biliyorsunuzdur. Bu parolanız, iCloud hesabınızın ve iPhone telefonunuz dâhil olmak üzere tüm Apple cihazlarınızın erişim kilidini açar. Birkaç kez yanlış girerseniz hesabınız hemen kilitlenir ve yeniden hesabınıza erişebilmeniz için Apple Destek ile iletişime geçmeniz gerekir. Ancak, bu meşakkatli çözüm yolu artık tarih oluyor gibi görünüyor.

Apple Kimliği parolası unut
iOS 15’in Yeni Özelliği Hesabınızı Kurtarmanın Yeni Yolunu Sunuyor

Bu yıl, sonbaharda Apple iOS 15’i piyasaya sürdüğünde iPhone telefonunuzla bir arama yapmak kadar kolay bir şekilde hesabınıza yeniden erişebilmenizi sağlayacak bir özellik ekliyor. Apple Kimliği parolası unutmaya yönelik gelecek bu özellik, “Hesap Kurtarma” adıyla geliyor. Bu sayede güvendiğiniz bir kişiyi veya kişileri Kurtarma Kişisi olarak seçebiliyorsunuz. Böylece bu kişi daha sonra hesabınızın kilidini açabilmeniz için size özel bir kod verebiliyor.

Apple Kimliği Parolası Unuttuğunuzda Hesabınızı Geri Almak Artık Kolay

Oldukça havalı ve şu anki yöntemden çok daha kolay bir seçenek olan Hesap Kurtarma özelliğini kullanabilmeniz için cihazınızın en son Apple yazılım sürümüne sahip olması gerekiyor. Apple, kısa zaman evvel resmi sürümden önce test etmek amaçlı iOS 15 ve iPadOS 15 betalarını yayınladı. Bu beta sürümden yeni özelliklere erkenden erişebilirsiniz fakat beklemek daha iyi bir fikir olacaktır.

Cihazınızda son yazılım sürümü yüklüyse Apple Kimliği parolası unuttuğunuzda hesabınızı geri alabilmek istiyorsanız önce Kurtarma Kişisi atamalısınız. Bunun için; Ayarlar uygulamasını açıp ekranın üst kısmındaki adınıza dokunarak Parola ve Güvenlik > Hesap Kurtarma > Kurtarma Kişisi Ekle öğesini seçmelisiniz.

Apple Kimliği parolası unuttuğunuzda
Apple Kimliği Parolası Unuttuğunuzda Hesabınızı Geri Alabilmek İstiyorsanız Kurtarma Kişisi Atamalısınız

Burada, ekleyeceğiniz kişinin hesabınızda tam olarak neleri görebileceğini veya neler yapabileceğini ve hesabınızdan engellenirseniz ne yapmanız gerektiğini anlatan bir sayfa açılır. Devam etmek isterseniz Kurtarma Kişisini Ekle’ye dokunarak kişiyi belirleyebilirsiniz. Ayrıca bu kişiler herhangi başka bir zamanda iCloud hesabınıza erişemezler. Bundan böyle Apple kimliği parolası unutanlar için hesabına ulaşmak artık eskisi gibi sinir bozucu ve uğraştırıcı olmayacak gibi görünüyor.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu