IOS

Apple Remote Uygulamasını Rafa Kaldırıyor

Apple firmasının geçtiğimiz seneler App Store’a eklediği Apple Remote uygulaması artık kaldırılıyor. Apple TV kullananların fiziki kumandaya bir alternatif çözüm olarak kullandığı Apple Remote uygulaması App Store mağazasından kaldırıldı. Bu durumun hemen sonrasında Apple, uygulamanın kaldırılma sebebini ve yerine hangi uygulamanın kullanılacağını anlattı.

Apple Remote Uygulamasını Rafa Kaldırıyor
Apple Remote Uygulamasını Rafa Kaldırıyor

Apple Remote Uygulaması Yolun Sonuna Geldi

iOS12 ile denetim vasıtasıyla kumandaya erişim sağlanabilir duruma gelmişti. Bunun yanı sıra App Store üzerinden Remote uygulaması indirmek suretiyle kullanılıyordu. Artık Apple firması bu duruma ihtiyaç duymamış olsa gerek bu uygulamayı App Store’dan kaldırdı. Bundan sonra iOS’ta yerleşik konumda bulunan kumandayı kullanmak kural halini aldı. Fakat bu kumandanın nasıl kullanıldığı ise ayrı bir merak konusu. Aslında yapılması gereken işlemler çok kolay; ilk olarak Apple TV aygıtına yakın olmak gerekiyor.

Apple Remote Uygulaması Yolun Sonuna Geldi
Apple Remote Uygulaması Yolun Sonuna Geldi

Telefon bir kumanda üzerine doğrultulduğu zaman sensör ile Apple TV haberleşmeyi sağlar duruma geçecektir. Bunun hemen sonrasında denetim merkezini açıp kumanda simgesine tıklandığında, kumanda karşımıza çıkacak. Bu şekilde denetimlere erişmek mümkün kılınacak. Kumandayı sesli yanıt sistemiyle kullanmak içinse Siri’ye komutları söylemek, durumu kendiliğinden halledecek gibi görünüyor. 2016 yılında yayınlanan Remote uygulaması az da olsa güncellemeler alıyordu, son alınan güncelleme ile birkaç proje farklı değişikliklere uğradı. Remote uygulamasının beraberinde Siri’ye kumanda için sesli komut özelliğinin eklenmesi de işleri bir hayli kolay duruma getirmişti.

IOS dünyasındaki son gelişmeleri öğrenmek için Teknotomy IOS kategorisini inceleyebilirsiniz.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu