Güncel

Apple Yeni Patent ile Dikkat Çekiyor

Apple çeşitli teknolojik aletlerinde kullanmak için 2009 yılında patent başvurusunda bulundu. Bu patentte cihazlar, kullanıcılarını tespit alanına girdiklerinde tespit ediyor ve cihazı aktifleştiriyordu. Çeşitli radar ölçümlerini kullanarak kullanıcısını tanıyan cihazın patenti, 2020 yılının mart ayında Amerika Birleşik Devletleri Paten ve Marka Ofisi tarafından yayınlandı.

Apple Yeni Patent Aldı
Apple Yeni Patent Aldı

Apple uzun zamandır üzerinde çalıştığı bu teknolojinin patentini resmi olarak artık aldı. Şirket bu patent ile cihazların şifre ya da görüntü olmadan kullanıcılarını tanıyabilmesini sağlayacak. Üstelik bu teknoloji ile bir bireyin hayati bir işareti veya bireyin tıbbi durumu kısmi radar ölçümleriyle tanımlanabilecek.

Apple Yeni Patenti ile Özelleştirilmiş Kullanıcını Deneyimi Sunacak

Apple Yeni Patent Örneklemi
Apple Yeni Patent Örneklemi

Yan tarafta bulunan FIG 1 isimli görsel, Apple’ın yeni teknoloji örneğini yani radar ölçümleri gerçekleştiren bir örnek gösteriyor. Onun altında yer alan görsel ise odaya giriş yapan bir kullanıcının tespit edilebilmesi için kullanılabilecek 8 görüş açısı bulunan bir cihaza dair örnek gösteriliyor. Radar ölçümlerine göre cihazın görüş açısına giren bir kişinin hayati göstergeleri belirlenebiliyor.

Cihaza tanımlanan bireyin, saklanan kullanıcı tercihlerine veya geçmiş eylemlerine erişim sağlayabilen cihaz bireye göre özelleştirilmiş bir kullanıcı deneyimi sağlayabilecek. Ayrıca bu teknoloji ile cihaz, bireyin sözlü komutlarını yönlendirmeli bir şekilde dinleyebilecek. Böylece bireyin ne zaman kendisi için komut verdiğini algılayacak.

Kaynak
Apple Advances Presence technology that ID's Individuals without passwords & understands both Voice & Gesture Commands

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu