IOS

Apple Maske Takıyorken Face ID Kullanılabilmesi için Yeni Bir Özellik Test Ediyor

Apple, bazı iPhone sahiplerinin yakında akıllı telefonlarının kilidini toplum içinde medikal yüz maskesini çıkarmasına gerek kalmadan açabilmeleri için yeni bir özellik test ediyor. Test edilen bu yeni iOS yazılımı ile yüz tanıma güvenlik aracı, iPhone kullanıcılarının eğer Apple Watch da takıyorlarsa, Face ID kilidini açmalarına olanak tanıyor.

Apple Bu Özellik ile Maske Kullanımını Destekliyor

Apple’ın Mayıs ayında test etmeye başladığı bir güncelleme sayesinde şu anda Face ID, birinin maske taktığını algılıyor ve parola giriş ekranının görünmesini tetikliyor. Henüz beta testinin bir parçası olan ve çok yakında piyasaya çıkması beklenen en son güncelleme yüklendiğinde, yeni Face ID sistemini kullanabilmek için iPhone’un, senkronize bir akıllı saati ile bağlantı kurmaya olanak tanıyor.

iPhone ve Apple Watch
FaceID Kilidinizin Açılması İçin Cihazlarınızın Birbirine Yakın Mesafede Bulunması Gerekiyor

Öncelikle gelecek olan güncellemeyle cihazların senkronize bir bağlantı kurabilmeleri için birbirine yakın mesafede bulunması gerekiyor. Daha sonra kimlik doğrulaması tamamlandığında iPhone’un kilidi otomatik olarak açılıyor. Akıllı telefonunuzun kilidinin açılmasıyla akıllı saatiniz de titreşiyor.

Bu güncelleme, güvenlik amacıyla yalnızca telefonun kilidini açmaya yarıyor.  Yani iPhone sahiplerinin, maske takıyorlarsa Apple Pay, App Store veya iTunes üzerinden işlem yapabilmeleri için yine bir parola yazmaları gerekiyor. Yapılacak olan bu son güncelleme, hem pandemi sırasında maske takmayı desteklemek için hem de müşterilerinin bir akıllı saat satın almaları veya önceden sahip oldukları akıllı saati daha sık kullanmaları için bir teşvik niyeti taşıyor.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu