Güncel

Aralık 2020’nin En Çok Kazanan Uygulamaları Belli Oldu

Mobil uygulama pazarı araştırma konusunda lider konumda bulunan Sensor Tower Aralık 2020’nin en çok kazanan uygulamalar listesini açıkladı. Store Intelligence platformunda alınan veriler doğrultusunda yapılan en çok kazanan mobil uygulamalar listesi şirketlerin tahmini kazançlarını içeriyor.

Son yılların en popüler sosyal medya platformlarından bir tanesi olan TikTok 142 Milyon dolar ile en çok gelir elde eden oyun dışı mobil uygulama konumunda bulunuyor. 2019’un Aralık ayına göre gelirini 3,3 kat arttırmayı başaran uygulamanın en büyük gelir kaynağı yüzde 86 ile Çin olurken Türkiye’den ise kazandığı gelirin yüzde 2’sini elde etti. Yine 2020 yılı içerisinde ülkemiz Instagram’ın da en çok indirildiği ülkelerden bir tanesi konumunda bulunuyordu.

Aralık 2020'nin En Çok Kazanları Belli Oldu
Aralık 2020’nin En Çok Kazanları Belli Oldu

Aralık 2020’nin En Çok Kazanan Uygulamaları

 1. TikTok
 2. YouTube
 3. Tinder
 4. Disney+
 5. Tencent Video
 6. Piccoma
 7. Google One
 8. iQIYI
 9. Line
 10. BIGO LIVE

En çok kazanan uygulamalar listesinde dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta bulunuyor. Oda listenin sadece App Store ve Google Play Store verileri alınarak hazırlanmış olması. Yani özellikle Çin de popüler olan üçüncü parti uygulama marketlerinin verileri en çok kazanan mobil uygulamalar listesini etkilemiyor. Çin’in nüfussuda göz önüne alındığında bu marketlerinin listeyi etkilememesi büyük hatalar doğurabilir.

Aralık 2020’de App Store’dan En Fazla Gelir Elde Eden Uygulamalar

 1. TikTok
 2. YouTube
 3. Tinder
 4. Tencent Video
 5. Disney+
 6. iQIYI
 7. Netflix
 8. Piccoma
 9. Youku
 10. QQ Music

Aralık 2020’de Play Store’da En Fazla Gelir Elde Eden Uygulamalar

 1. Google One
 2. Disney+
 3. Piccoma
 4. LINE
 5. Twicth
 6. BIGO LIVE
 7. Pandora
 8. Tinder
 9. LINE Manga
 10. HBO Max

En çok kazanan uygulamalar 2020 listesine baktığımızda ana liste ile çık büyük değişiklikler olduğunu görüyoruz bunun temel nedeni yukarıda da değindiğimiz gibi Çin’de ki üçüncü parti uygulamaları ve Çin Hükümetinin Appstore’u yasaklamış olması.

Berkay Yıldız

Bilgisayar mühendisliği 1.sınıf öğrencisidir. Teknolojiye ilgi duyuyor ve insanları bu konuda bilgilendirmeyi seviyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu