Yapay Zeka

Artırılmış Gerçeklik ile Alışverişin Keyfi Google’da

Artırılmış Gerçeklik ile Alışveriş Yapmak
Artırılmış Gerçeklik ile Alışveriş Yapmak

Çevrimiçi alışveriş yapan tüketicilerin temel sorunu, bir ürünü satın almadan önce denemek istemeleridir. Bu sorunu yaşayan tüketiciler için Google’ın artık artırılmış gerçeklik ile alışveriş keyfi sunuyor. Bazı markalar ile anlaşma yapan Google sayesinde müşteriler istedikleri ürünü seçip, satın almadan önce artırılmış gerçeklik sayesinde deneyebilecek. Bu özelliğin online alışverişi daha ilgi çekici kılması bekleniyor.

Google alışverişin bu yeni artırılmış gerçeklik özelliği sayesinde, farklı güzellik markaları, çok çeşitli cilt tonlarında çalışacak gerçekçi, sanal ürün örnekleri sunabilecek. Birçok online alışveriş kullanıcısı Snapchat veya Instagram gibi uygulamalar sayesinde bu özelliği daha öncesinde kullanabiliyordu. Ancak insanlar, bu özelliği artık Google sayesinde alışveriş yaparken de kullanabilecek.

Artırılmış Gerçeklik ile Alışveriş Hangi Markalardan Olacak?

Google, şu ana kadar L’Oréal, Estee Lauder, MAC kozmetik, Black Opal ve Charlotte Tilbury gibi ünlü kozmetik markalarıyla bir ortaklık kurdu. Böylece bu markaların farklı rujlarını ve diğer ürünlerini müşteriler deneyimleyebilecek. Bu özellik, müşterilerin zaman ve para kaybetmeden istedikleri doğru ürünü almalarına yardımcı olmak için uygulamaya konuldu.

Artırılmış Gerçeklik ile Alışveriş Deneyimi
Artırılmış Gerçeklik ile Alışveriş Deneyimi

Böylece müşterilerin markaların satış noktalarına gidip farklı ürünler denemesine gerek kalmıyor. Kullanıcılar akıllı telefonlarını Google alışveriş kısmına göz atarak, bu deneyimi gerçekleştirebiliyor. Ayrıca müşterinin uzman tavsiyesi istemesi durumunda Google sayesinde hemen uzman tavsiyesi de verilebiliyor. Google, bu AR tabanlı deneyimleme özelliğinin Amerika Birleşik Devletleri’nde başlatıldığını söyledi.

Kaynak
Now you can try virtual makeup by using Google Search's new AR-based shopping feature

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu