Güncel

Amazon Avrupa’da Hava Kargo Lojistiğini Başlatıyor

Dünyanın en büyüt e-ticaret platformlarından biri olan Amazon aynı zamanda kendi lojistik ağını yönetmeye de önem veriyor. Ayrıca Amazon, 2016 yılından beri hava kargo lojistiği operasyonlarını önemsediği biliniyor. O yıllardan beri ABD’nin Teksas ve Florida eyaletleri ile özerk bir bölge olan Porto Riko’da hava taşımacılığı yapıyordu. Şirket ABD’de sürdürdüğü hava taşımacılığı hizmetini Avrupa’ya getirdi. Amazon, Almanya’nın Leipzig kentinde yer alan havalimanında kendi uçaklarıyla kargo taşıma hizmetini sürdürmeye devam edecek.

Amazon Kargo Lojistik
Amazon Avrupa’da Hava Kargo Lojistiğine Başlıyor

Leipzig-Halle Havaalanı’nda Amazon firması 20 bin metrekarelik bir alan içerisinde bulunuyor. Hava kargo lojistiğine dahil olan iki uçağın Amazon’a ait olduğunun anlaşılmasını sağlayan kaplamalar bulunuyor. Bu şekilde Amazon, Avrupa’daki nakliye ağını genişletmeye başlamış olacak. Firmanın kullanıcılarının kargolarını taşımak için tesiste bulunan Boeing 737-800’leri kullanacak.

Hava Kargo Lojistiğinin Avantajları

Amazon yetkilileri tarafından yapılmış olan açıklamada Avrupa’daki ilk hava kargo merkezi hala devam eden COVID-19 salgınında tüketicilerin işlerini kolaylaştıracağı düşünülüyor. Çünkü uçaklarla yapılacak kargo işlemleriyle süreç çok daha hızlanmış olacak ve teslimat sürelerindeki gecikme çok daha aza düşmüş oluyor.

Hava Kargo Lojistiği
Amazon Kargo için Uçakları Tercih Edecek

COVID-19 salgınıyla e-ticarete yönelimin bir anda artması birçok platformu zor durumda bırakarak, kargo firmalarında yoğunluk oluşturmuştu. Amazon ise artan talebi karşılayabilmek adına haziran ayında bir düzine kargo uçağı satın aldı. Bu uçaklar şu an da daha çok ABD’de kullanıyor olmasına rağmen şirketin Almanya hamlesi Avrupa içinde talebi karşılama düşüncesi içerisinde olduğunu gösteriyor. Amazon ile ilgili gelişmeleri buraya tıklayarak takip edebilirsiniz.

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu