Güncel

Avrupa Kullanıcıları için Facebook Erişim Kısıtlaması Getirdi

Avrupa Kullanıcıları için Facebook Erişim Kısıtlaması
Avrupa Kullanıcıları için Facebook Erişim Kısıtlaması

Teknoloji devi Facebook erişim kısıtlaması getirmeye başladı. Şirket, kullanıcılarının gizlilik kurallarındaki bir değişikliğe uymalarını sağlamak amacıyla Avrupa’daki kullanıcılarına yönelik bir şekilde erişim kısıtlaması getirmeye başladı. 21 Aralık 2020 tarihinden itibaren mesajlaşma uygulamaları, e-Gizlilik direktifi olarak bilinen AB kurallarının kapsamına girecek. Bundan dolayı Facebook, birkaç etkileşimli seçeneği kapatmaya ve ekstraları tekrar ekleyene kadar yalnızca temel bir mesajlaşma hizmeti sunmaya karar verdi.

BBC’nin Konu ile İlgili Tweet’i

Facebook Erişim Kısıtlaması Gelen Özellikler Nelerdir?

Facebook, Avrupa’da askıya aldığı tüm özelliklerin bir listesini yayınlamadığını, çünkü kurallara uyduğundan emin olduğu özellikleri hızla yeniden etkinleştireceğini söyledi. Kaldırılan araçlar arasında Messenger’daki grup sohbeti anketleri de bulunuyor. Ayrıca Messenger’da arkadaşlar için takma ad belirleme özelliği de devre dışı bırakılırken, artırılmış gerçeklik yüz filtrelerinin doğrudan Instagram üzerinden paylaşılması da Avrupa’da devre dışı bırakılacak. Ancak özellikler aşamalı olarak Avrupa’daki kullanıcılar için devre dışı bırakılacak. Bu nedenle bazı kullanıcılar devre dışı kalacak özellikleri birkaç gün daha kullanabilecek.

Instagram ve Messenger’daki temel metin mesajlaşma ve arama seçenekleri etkilenmeyecek. Facebook erişim kısıtlaması getirdiği özelliklerle ilgili olarak “Bu özellikleri geri getirmenin en iyi yolunu hâlâ belirlemeye çalışıyoruz. Ürünleri, insanlar için sorunsuz çalışacak ve aynı zamanda yeni düzenlemelere uyacak şekilde yeniden inşa etmek zaman alıyor” dedi.

Ayrıca kısa bir süre önce haksız rekabet ile suçlanan Facebook’un, Instagram ve WhatsApp’ı bünyesinden çıkarması isteniyor. Konu ile ilgili detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak
Facebook and Instagram disable features in Europe

Ayşenur Köprülü

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik öğrencisidir. Gazeteciliğe ve yazı yazmaya olan tutkusu Teknotomy aracılığıyla bilim ve teknoloji alanında birleşiyor. Tutkusunu ve ilgi alanlarını birleştirip hayatının sonraki dönemlerinde daha başarılı olmak istiyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu