Güncel

Avustralya’nın Elektrikli Araç Düşmanlığı Şirketleri Öfkelendiriyor

Tesla gibi elektrikli araç endüstrileri genellikle dünyanın en zengin ülkelerinde gelişir. Fakat söz konusu Avustralya olduğunda durum böyle değil. Mel Gibson’ın Mad Max’le ülke çapında ses getirmesinden sonra araba seven ulus, aradan geçen kırk yıldan fazla bir sürenin ardından elektrifikasyona yönelik küresel bir değişime karşı çıkmaya başladı. Bataryayla çalışan araçlar, 2020 yılında İngiltere ve Avrupa Birliği’nde yüzde 10’un üzerine çıkarken Avustralya’nın yeni araba satışlarının sadece yüzde 0,7’sini oluşturdu.

volkswagen elektrikli araç
Volkswagen’in Hedefi 2025 Yılına Kadar Küresel Elektrikli Otomobil Pazarı Lideri Olmak

Ülkedeki bu direniş, elektrikli araç sübvansiyonları sunan ve daha agresif emisyon hedeflerine sahip pazarlara tedarik sağlamak için Avustralya’daki araç sürümlerini erteleyen veya atlayan küresel otomobil üreticilerinin öfkesini çekiyor. Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen AG, ülkenin elektrikli araç politikalarını “üçüncü dünya ülkesi” politikalarına benzetiyor.

Avustralya Elektrikli Araç Konusunda Üçüncü Dünya Ülkesi Gibi Davranıyor

BloombergNEF’e göre, Tesla Yönetim Kurulu Başkanı Robyn Denholm’un bulunduğu Avustralya’nın karayolu taşımacılığını karbondan arındırma çabaları, 20 ülkeden oluşan grubun en kötüleri arasında yer alıyor. Avustralya’nın Endonezya ve Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin gerisindeki sıralaması, elektrikli otomobillerin büyümesini engelleyen muhafazakâr bir hükümet ile teknolojik çalkantılara adanmış küresel bir otomobil endüstrisi arasındaki ideolojik savaşı yansıttığı söyleniyor.

sıfır karbon emisyon
Avustralya Karbon Arındırma Çabalarında Türkiye’nin Gerisinde Kaldı

Sidney merkezli Elektrikli Araç Konseyi’nin CEO’su Behyad Jafari Avustralya’nın elektrikli araç üreticileri için eşi benzeri olmayan bir düşmanlık pazarı olduğunu söylüyor. Dünyanın kişi başına en büyük kirleticilerinden biri olan ülkede ulaşım, emisyonların yüzde 18’ini oluşturuyor. Ayrıca geçen yıl İngiltere büyüklüğünde bir alanda meydana gelen ve en az üç bin evi yıkan orman yangınları, ülkenin iklim değişikliğine duyarlılığını sorgulattı.

Volkswagen, “Hükümet, sıfır emisyonlu araçlara en iyi ihtimalle kayıtsız, en kötü ihtimalle karşı çıkıyor gibi görünüyor.” açıklamasını yaptı.  Elektrikli araçlarda 2025 yılına kadar küresel pazar lideri olmayı hedefleyen Volkswagen’e göre, geçtiğimiz yıl Avrupa’da piyasaya sürülen elektrikli ID.3 hatchback ve ID.4 crossover araçları, muhtemelen en erken 2023 yılına kadar Avustralya’ya inmeyecek. Konseyin CEO’su Behyad Jafari konuyla ilgili, “Politika eksikliği, diğer tüm sorunlara neden olan katalizördür.” dedi.

Semanur Karaca

Bilim ve sanata büyük ilgi duyuyor. Sanat, sağlık, bilim ve teknoloji okumaları yapmaktan hoşlanıyor ve öğrendiklerini paylaşmak için Teknotomy'de yazıyor.

İlişkili Makaleler

Bir yanıt yazın

Bunu da Gör
Kapalı
Başa dön tuşu